W ostatnich dniach wiele osób podnieca się tym, co powiedział, albo czego nie powiedział prezydent USA prezydentowi Polski. Czy zganił go za rzekomy brak demokracji i spór wokół trybunału konstytucyjnego, a może pochwalił.

To co powiedział lub nie powiedział Obama, i tak jest bez znaczenia, gdyż wkrótce nie będzie prezydentem USA. A jego następca zapewne będzie miał inne spojrzenie nie tylko na Polskę.

Niestety chwilowo nie brak wokół nas szaleńców, którzy będą się upierać, że cały świat żyje sprawą TK. I nawet sukces polskich lekkoatletów na Mistrzostwach Europy służy jedynie przykryciu tej sprawy. Zatem nie ma innej opcji, jak taka, że Obama zrugał Dudę. Wielu bardzo by chciało, aby polski prezydent był karcony przez przywódcę obcego państwa. Niczym Gomułka przez Chruszczowa. To im się marzy!

A co Obamie do Polski? Kim on niby jest, aby nas oceniać i strofować?! Zastanawiam się często, za co my Polacy kochamy Amerykanów? A ich przywódcę uważamy niemal z półboga. Niemalże wszystkie kraje europejskie mogą wjechać do Ameryki bez wiz, z wyjątkiem Polski, Rumunii czy Bułgarii. Nie da się ukryć, że Amerykanie traktują nas jak śmieci, a my ich kochamy. Za co ta miłość bez wzajemności?

Są tacy, którzy odpowiedzą, że za wyjątkowe standardy demokracji, prawa i swobody  obywatelskie – w tym wolność słowa.

Zapominają przy tym, że USA to państwo policyjne, którego bezpieczeństwa strzeże teraz kilkadziesiąt tajnych służb. Zaś oficjalną doktryną wojenną jest reagowanie – nie tylko na faktyczne czy wydumane akty terroryzmu – ale na samo myślenie o wszystkim, co godzi w interesy USA. Co jest wykrywane w zarodku, za pomocą globalnego systemu totalnej inwigilacji. Następstwem tego jest wywoływanie światowych konfliktów, które potem są nie do okiełznania. Co od pewnego czasu obserwujemy.

USA na pewno nie ma prawa nikogo pouczać, bo nie jest wzorcem demokracji. Przypomnę jeszcze tylko, że to taki kraj, w którym prezydentem może zostać ktoś, kto zdobył mniej głosów od konkurenta.

I pewnie tego niektórym w Polsce teraz brakuje?

Janusz Szostak