fot.Pixabay
Meksyk to najludniejszy kraj hiszpańskojęzyczny na świecie, który ma powierzchnię ponad sześciokrotnie większą od Polski i gęstość zaludnienia na poziomie 59 osób na kilometr kwadratowy. W 1821 roku uzyskał niepodległość od Hiszpanii, ale historia Meksyku sięga o wiele dalej wstecz – do czasów dawnych ludów jak Majowie czy Aztekowie. Czego na pewno nie wiesz o Meksyku? To kraj nie tylko tequili i piłki nożnej – ma o wiele więcej oblicz!
Aztekowie i Majowie grają w piłkę
W Meksyku piłka nożna jest szalenie popularna – i granie w piłkę było znane już od wieków. Najstarsza odkryta budowla, którą archeologowie uznają za boisko do peloty, czyli pradawnej wersji piłki nożnej, znajduje się w Meksyku w stanie Chiapas i jest datowana na lata 1700-1550 przed naszą erą! Czym była pelota? Istniało wiele rodzajów tej gry uprawianej przez Majów i Azteków – co najmniej pięć, według badaczy. Piłkę można było odbijać za pomocą kolan, ud, bioder, łokci, pośladków – ale uwaga, nie za pomocą stóp! Była to zatem taka piłka nienożna…co ciekawe gra była szalenie kontuzjogenna, bo piłka ważyła ponad 4 kg i często czyniła złamania, jeśli była mocno odbita. Zdarzało się, że Indianin padał trupem podczas meczu, gdy piłka mocno go uderzyła np. w miejsce ulokowania narządów wewnętrznych.
Dzisiejsza piłka nożna jest na szczęście mniej niebezpieczna. A już zupełnie bezpieczne jest nie granie w nią, ale emocjonowanie się grą poprzez oglądanie meczów lub obstawianie ich. Dostarcza to adrenaliny niemalże tej samej jak na boisku, a wystarczy jedynie postawić zakład u bukmachera np. online. Wygodnie i szybko! Sprawdź listę legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce by wiedzieć u kogo możesz grać i wygrywać zakłady.
Miasto Meksyk – mieszanka kultur
Miasto Meksyk jest najstarsze w Ameryce Północnej i najwyżej położne. To też jedno z największych miast na świecie z ponad 25 milionami mieszkańców i przewijającym się przez niego dziennie tłumem liczącym 40 milionów ludzi! Jego pełna mapa zajmuje około 200 stron. Stolica została zbudowana na terenie wielkiego jeziora, które przez 200 lat mieszkańcy wypili. Meksyk znany jest też z ogromnego smogu – najgęstszego na świecie.
Miasto Meksyk to tygiel kultur, zresztą jak cały Meksyk, którego mieszkańcy są mieszanką wielu starożytnych cywilizacji i innych nardów jak:
 • Toltekowie,
 • Inkowie,
 • Francuzi,
 • Hiszpanie,
 • Afrykanie,
 • Olmekowie,
 • Majowie,
 • Aztekowie.
W konstytucji uznaje się za oficjalne aż 64 języki – hiszpański oraz języki z grupy indiańskich. Meksykanie posługują się nimi w dalszym ciągu na co dzień.
Trzęsienia ziemi, wulkany i…ganki narkotykowe
W Meksyku życie niestety nie należy do najbezpieczniejszych. Kraj jest położny na terenach aktywnych wulkanicznie oraz tektonicznie, co oznacza, że jest podatny na trzęsienia ziemi oraz ma liczne wulkany. W roku 1956 wybudowano budynek Torre Latinoamericana o wysokości 182 metrów, który był pierwszym na świecie odpornym na trzęsienia ziemi. W roku 1985 przetrwał on największe do tej pory trzęsieni ziemi w kraju.
Niebezpieczeństwo pochodzi nie tylko z naturalnych źródeł. Meksyk to mekka gangów narkotykowych. Dziennie mordowanych jest średnio 11 osób na 100 000 ludzi. Co ciekawe w kraju działa tylko jeden sklep z bronią, ale gangi przemycają ją z USA: blisko 90% pochodzi od tego sąsiada, z którym łączy Meksyk druga co do długości granica na świecie.
Dobra eksportowe Meksyku
Wszyscy kojarzą tequile. Rzeczywiście to jedno z większych dóbr eksportowych Meksyku, ale podobnie popularne są:
 • kawa,
 • czekolada,
 • cynamon,
 • skórzane torby
 • wełniane koce
 • wyroby garncarskie z miasta Puebla,
 • ręcznie robione hamaki z Meridy.
Świat zaraził się też modą na Dia de los Muertos, czyli meksykański dzień zmarłych. To meksykańska wersja Halloween, w czasie której na ulicach pojawiają się pomalowani w kolorowe czaszki mieszkańcy hucznie świętujący połączenie dwóch światów – Meksykanie wierzą, że tego dnia umarli chodzą na ziemi jako duchy. Aktualnie kolorowe czaszki to motyw znany na całym świecie, a ostatniego dnia października organizowane są imprezy o tematyce Dia de los Muertos – także w Polsce!

Zobacz również: