atak

Właśnie pojawiła się pilna wiadomość dotycząca obleganego przez Rosjan miasta Mariupol. Dokładnie rzecz biorąc, chodzi o Azowstal i ukraińskich żołnierzy, którzy od tygodni bronią się przed rosyjskim okupantem.

Nieoficjalnie: W Mariupolu doszło do zawieszenia broni

Agencja Reuters przekazała, iż w Mariupolu doszło do czasowego zawieszenia broni. Informacja ta pochodzi od przedstawicieli rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Rosja podała, że aktualnie trwa ewakuacja rannych żołnierzy z Azowstalu. Dodajmy, że strona ukraińska nie potwierdziła na razie tych doniesień.

Przypomnijmy, iż okupacja Mariupola trwa już od wielu tygodni. Praktycznie całe miasto zostało przez Rosję zrównane z ziemią. Pozostał tylko ostatni broniący się bastion tj. zakłady Azowstal. Właśnie w tym kombinacie ukrywają się ukraińscy żołnierze oraz część cywilów, którzy nie zdążyli uciec przed rosyjskim agresorem.

Teraz opinia publiczna zastanawia się, czy w Mariupolu faktycznie doszło do przełomu. Czy wiadomości podane przez resort obrony Rosji są prawdziwe? Zdaniem strony rosyjskiej rozpoczęła się ewakuacja rannych wojskowych z Azowstalu. Żołnierze mają zostać przetransportowani do Nowoazowska, czyli miasta położonego na terenie obwodu donieckiego, kontrolowanego przez Rosjan.

Sensacyjne doniesienia natychmiast rozpowszechniono w sieci

W mediach społecznosciowych natychmiast rozeszła się informacja o rzekomym przełomie. „Osiągnięto porozumienie z przedstawicielami ukraińskiego wojska zablokowanego w Azovstalu w Mariupolu w celu ewakuacji rannych, wprowadzono zawieszenie broni i otwarto korytarz humanitarny, aby przetransportować rannych ukraińskich żołnierzy do szpitala w Nowoazowsku (DRL)” – głosi jeden z postów na ten temat.

„Niepotwierdzone informacje o poddaniu się grupy ukraińskich żołnierzy, którzy bronili się w Azowstalu. Do tej pory miały trwać negocjacje z Rosjanami. Obecnie mają być przekazywani stronie rosyjskiej ukraińscy ranni” – przeczytamy w innym tweecie.

Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, Ukraina póki co nie potwierdziła jeszcze autentyczności tych informacji. Natomiast o tym, iż strona rosyjska już nie raz podawała fałszywe wiadomości, wiemy od dawna.

Niemniej, około dwóch tygodni temu Rosja zgodziła się, aby z Mariupola mogła wyjechać ludność cywilna. W obliczu ogromnej katastrofy humanitarnej obrońcy Azowstalu apelowali wielokrotnie o ewakuację. Jednocześnie podkreślali brak m.in. leków dla rannych i jedzenia.

Aktualnie to rodziny ukraińskich żołnierzy z Azowstalu apelują do świata o natychmiastową pomoc. Bliscy obrońców Mariupola zwrócili się m.in. do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, aby ten wspólnie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zorganizował misję ewakuacyjną.

źródło: interia.pl

Zobacz również: