emeryci

Polski rząd dba o emerytów. Okazuje się, że obniżka PIT z 17 do 12% oraz wypłata czternastej emerytury to nie wszystko. Seniorzy mogą otrzymać także specjalne dodatki. Oto na jakie dodatkowe pieniądze mogą liczyć najstarsi Polacy.

Emeryci muszą pilnować terminów, inaczej dodatkowe wsparcie przepadnie

Niewątpliwie od 1 lipca emerytów czekają spore zmiany. Na początek obniżka PIT, która wynika z wprowadzenia Polskiego Ładu. Później tj. na przełomie sierpnia i września na konta seniorów trafią czternaste emerytury. To jednak nie wszystko. Najstarsi Polacy mogą wystąpić o dodatkowe pieniądze.

Po pierwsze, emerytom przysługuje bon na telewizor w wysokości 100 zł lub 250 zł. Przypomnijmy, iż w całej Polsce obowiązuje nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2. Osoby, które posiadają stare telewizory, nie są już w stanie odbierać telewizji naziemnej. Z tego powodu pojawia się konieczność zakupu nowego sprzętu. Polski rząd dopłaca do takiego zakupu. Mowa o 100 zł lub 250 zł. Trzeba przy tym pamiętać o wypełnieniu stosownego wniosku przez internet lub też złożyć go na poczcie. Warto pamiętać, iż tego typu wsparcie przysługuje tylko do końca roku.

Po drugie, istnieje nowy rodzaj wsparcia, zwanego też świadczeniem ratowniczym. Ubiegać mogą się o nie strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednakże trzeba spełnić dwa warunki. Pierwszy to osiągnięcie wieku emerytalnego. Poza tym, należy udowodnić staż w służbie. Dla kobiet to 20 lat, z kolei dla mężczyzn – 25. Co ciekawe, dodatkowe pieniądze przysługują dożywotnio. W przypadku tej pomocy nie ma znaczenia wysokość tradycyjnej emerytury. Obecnie dodatek wynosi 200 zł miesięcznie. Osoby, które chcą się ubiegać o to świadczenie, powinny złożyć wniosek u powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

Rząd pomaga także osobom niesamodzielnym, które w życiu codziennym potrzebują pomocy innych. Wysokość takiego świadczenia uzupełniającego to maksymalnie 500 zł miesięcznie na rękę. Dodajmy, iż w takiej kwocie wypłacane jest osobom, których renta lub emerytura nie przekracza 1396,13 zł brutto miesięcznie. W przypadku wyższego uposażenia z ZUS, wsparcie jest pomniejszane na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Jeśli chcemy skorzystać z tych dodatkowych pieniędzy, trzeba złożyć wniosek w ZUS.

źródło: Fakt

Zobacz również: