Brytyjski dziennik The Sun sporządził ranking najbardziej bezpiecznych i niebezpiecznych państw w Europie i na świecie,  spośród tych, które najchętniej w wakacje odwiedzają  Brytyjczycy.

Co dwa lata Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) publikuje raport Travel and Tourism, który uwzględnia  przestępczość i przemoc, liczbę incydentów terrorystycznych, na ile wiarygodna jest policja lokalna oraz wskaźnik liczby zabójstw na 100 000 mieszkańców. The Sun posłużył się tym raportem do stworzenia swojego rankingu

Jest  w nim uwzględniona także Polska. Niestety nie jest w czołówce bezpiecznych państw, a wprost przeciwnie.

Tak przynajmniej uważają Brytyjczycy, w oparciu o ustalenia zawarte w raporcie Travel and Tourism. Autorzy rankingu przestrzegają czytelników: „Państwo, które zdecydujesz się wybrać na wakacje, może mieć duży wpływ na twoje bezpieczeństwo osobiste, zwłaszcza w ostatnich latach, gdy incydenty związane z terroryzmem wzrosły na świecie”.

I tak najbezpieczniejszym krajem dla turystów w Europie oraz na świecie jest Finlandia, Polski nie uwzględniono w tym zestawieniu. Chociaż w zestawieniu światowym pojawia się na 48. miejscu. Wśród ulubionych najbezpieczniejszych miejsc wakacyjnych Brytyjczyków Polska jest na 9. miejscu.

Natomiast wśród najbardziej niebezpiecznych państw w Europie, nasz kraj jest na pozycji 16. przewodzi w tej konkurencji Ukraina.

Czemu zawdzięczamy ten wynik? Tak to ujmuje The Sun: „Polska jest coraz bardziej popularna wśród Brytyjczyków, a także postrzegana jako stosunkowo bezpieczna, pod tym względem na  globalnym rynku turystycznym jest na miejscu 48. Jednak  przestępczość i przemoc jest tam wysoka, a policja  jest nisko oceniona z powodu jej słabej  wiarygodności. Większość turystów wyjeżdżających do Polski nie ma żadnych trudności, a poważne przestępstwa przeciwko obcokrajowcom są stosunkowo rzadkie, ale zdarzają się incydenty, a w niektórych przypadkach ataki, które były motywowane rasowo. Turyści powinni również zachowywać ostrożność w przypadku przestępczości na ulicach oraz ryzyka kradzieży m.in. w pociągach”.

Ponoć wskaźnik terroryzmu w Polsce wynosi 7 punktów!

Ulubione kierunki wakacyjne Brytyjczyków i ich pozycje w rankingu bezpieczeństwa

ex

źródło The Sun

Zobacz również: