Mateusz Morawiecki premier Polski

Polski rząd rozważa wprowadzenie nowego podatku. Dodajmy, iż nowa opłata miałaby obowiązywać na wzór tej, która pojawi się także w Niemczech. Oto co konkretnie zamierza zrobić Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki chce opodatkować właścicieli mieszkań

„Polacy mieliby płacić podatek od niewykorzystanych lokali mieszkalnych, od trzeciego i kolejnego z posiadanych” – donieśli dziennikarze. Nad projektem nowej daniny pochylić mają się przedstawiciele dwóch resortów: finansów i rozwoju.

Media zaznaczyły, że rozmowy nad tego typu rozwiązaniem trwają już od końca 2021 r. Miał powstać nawet projekt ustawy. „Od tego czasu po cichu zmaterializował się już projekt” – podały media.

Czego dotyczyłby konkretnie nowy podatek, który zamierza wprowadzić Mateusz Morawiecki? „Taki podatek miałby uderzyć w mieszkania stojące odłogiem, przez co zniechęciłby zamożniejszych nabywców do skupowania lokali oraz udostępnił tę pulę tym, którym mieszkanie byłoby rzeczywiście potrzebne” – wytłumaczył makroekonomista Marek Lechowicz.

Według nieoficjalnych informacji, wiceminister Piotr Uściński z Ministerstwa Rozwoju i Technologii w tej chwili sonduje rynek i prowadzi rozmowy na temat nowego podatku. „Nie dziwi to ekspertów rynkowych, którzy nie mają złudzeń, że na spełnienie obietnic wyborczych potrzeba pieniędzy. Obniżanie VAT do zera nic nie da. Wyniki ściągalności VAT za marzec już są opłakane” – zaznaczyli dziennikarze.

Czy temat pustostanów, których ma dotyczyć nowy podatek, to spory problem? Główny Urząd Statystyczny podał, że taki charakter ma 11% mieszkań w Polsce. Co ciekawe, zdaniem niektórych ekspertów, nowa danina nie powinna obejmować wyłącznie w pustostanów, ale również wszystkie mieszkania od trzeciego włącznie.

„W ten sposób nie uderzy w drobnych wynajmujących, którzy mają dwa mieszkania. Jedno np. dostali w spadku, więc je wynajmują. To lepsze niż gdyby miało stać puste” – zauważył jeden ze specjalistów.

Jak już wspomnieliśmy, podatek rozważany przez Mateusza Morawieckiego, zostanie wprowadzony w Niemczech od 2025 r. Natomiast w Wielkiej Brytanii właściciele nieruchomości uiszczają lokalny podatek za każde mieszkanie lub dom, które nie są ich głównym miejscem zamieszkania.

źródło: money.pl

Zobacz również: