pieniądze

Kilka tysięcy Polaków otrzyma co miesiąc dodatkowe 1,3 tys. zł. Aż trudno w to uwierzyć, ale ludzie ci dostaną je dosłownie za nic. Mało tego, pieniądze będą do nich trafiać przez dwa lata. Czy to jakiś żart? Kto znajdzie się w grupie szczęśliwców?

Każdy z uczestników kontrowersyjnego projektu zyska łącznie ponad 31 tys. złotych

Niebawem w Polsce rusza szczególny program pilotażowy. Koordynować będą go naukowcy i Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. W ramach tego eksperymentu co najmniej 5 tys. osób dostanie dodatkowe pieniądze. Każdy z uczestników projektu może liczyć na 1,3 tys. zł miesięcznie przez dwa lata.

Dość zaskakujący pomysł to próba przetestowania tzw. bezwarunkowego dochodu podstawowego. Co kryje się pod tym pojęciem? Otóż bezwarunkowy dochód to wypłata gotówki dla każdego. Znaczenia nie ma w tym wypadku status majątkowy osoby ani fakt posiadania pracy lub nie.

Warto zauważyć, że kontrowersyjny program nie jest niczym nowym w Europie ani też na świecie. W 2021 r. eksperyment z rozdawaniem pieniędzy przeprowadzili Niemcy. Na liście krajów, które wzięły udział w programie są także Finlandia i Indie.

Kto może wziąć udział w teście dotyczącym bezwarunkowego dochodu podstawowego? Otóż trzeba być mieszkańcem wybranych gmin regionu warmińsko-mazurskiego. Dlaczego akurat Warmia i Mazury? „Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bezwarunkowego dochodu podstawowego, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r.” – wyjaśnił dr Maciej Szlinder.

Przyjrzyjmy się dokładniej samemu projektowi. Co ciekawe, w programie uczestniczyć ma co najmniej 5 tys. osób. Jednak istnieje możliwość, aby liczbę tę zwiększyć nawet do 30 tys. badanych. Socjologowie przyjrzą się, jak będzie się wiodło ludziom, którzy dostają pieniądze za nic. Sprawdzą m.in. ich sytuację mieszkaniową i oszczędności, edukację oraz zadowolenie z życia.

źródło: Fakt

Zobacz również: