atak

Z każdym dniem przekonujemy się, że dla Rosjan nie ma rzeczy niemożliwych. Niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu. Strona ukraińska przekazała właśnie przykrą informację. Rosja dopuściła się w Ukrainie czegoś, co nie przyszło do głowy nawet hitlerowskim Niemcom. 

Działanie Rosjan spowodowało ogromną stratę nie tylko dla Ukrainy, ale i całego świata

Jak dobrze wiemy, rosyjski okupant naniósł ogromne zniszczenia na terenie całej Ukrainy. Przede wszystkim ciągle giną ludzie, w tym ludność cywilna. Jednocześnie Rosjanie niszczą to, co jest cenne dla Ukraińców z punktu widzenia szeroko pojętej nauki, kultury, czy sztuki. Tak naprawdę z powodu wojny ucierpiała każda dziedzina życia.

Właśnie wyszło na jaw, iż żołnierze armii rosyjskiej dokonali potężnych zniszczeń w Charkowie. Podczas ostrzału miasta Rosja zniszczyła bank roślinnych zasobów genowych. Dodajmy, iż była to jedna z największych tego typu instytucji na świecie.

O tym, jak ogromne starty spowodowali rosyjscy wojskowi, świadczą słowa dr Serhija Awramenki z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Przedstawiciel świata nauki zwrócił uwagę, iż nawet hitlerowskie Niemcy nie zrobiły czegoś tak okropnego. Wręcz przeciwnie naziści starali się chronić zasoby banku, gdyż wiedzieli jak są cenne i ważne.

„Jej zasoby chroniły nawet hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Za Niemiec hitlerowskich, gdy cała Ukraina była pod okupacją, Niemcy nie zniszczyli tego zbioru. Wręcz przeciwnie, próbowali ją zachować, zabezpieczyć jej część, bo wiedzieli, że ich potomkowie mogą ich potrzebować. W końcu bezpieczeństwo żywnościowe każdego kraju zależy od takich banków zasobów genetycznych” – podkreślił dr Awramenko.

Przedstawiciel Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, działania Rosji są zupełnie niezrozumiałe. Dlaczego? Otóż jak wyjaśnia mężczyzna, ukraińska armia nigdy nie stacjonowała w budynku instytutu. Zatem celem ataku rosyjskich sił zbrojnych był właśnie bank zasobów genowych.

Dodajmy, iż w zasobach banku znajdowało się ponad 160 tys. odmian i hybryd roślinnych z całego świata. „Wszystko zamieniło się w popiół – dziesiątki tysięcy próbek materiału siewnego! Łącznie z odmianami liczącymi setki lat, pradawnymi, których nie uda się już odzyskać. Wszystko spłonęło” – zaznaczył dr Serhij Awramenko.

Naukowiec zauważył, iż przed wojną, hodowcy z całego świata, w tym z Rosji, zamawiali próbki z charkowskiej puli genowej, aby tworzyć własne odmiany. Zatem jak widać skala zniszczeń dokonanych przez Rosję jest ogromna.

źródło: RMF FM

Zobacz również: