Pop to zdecydowanie najpopularniejszy gatunek muzyczny wśród młodych Polaków. Wskazało na niego 62 proc. ankietowanych. Nieco mniej – 59 proc. osób wybrało rap/hip-hop. Wyniki różnią się w zależności od wykształcenia rodziców, ale są słabo związane z miejscem zamieszkania.

Narodowe Centrum Kultury zapytało 2069 polskich nastolatków w wieku 12-17 lat o ulubioną muzykę. Grupa była reprezentatywna. Można było wybrać kilka gatunków, ale poproszono też o wskazanie ulubionego (pierwsze wskazanie).

 Rap/hip hop jest pierwszym gatunkiem słuchanym z wyboru przez chłopców (29 proc. wskazań). U dziewcząt pierwszym wskazywanym gatunkiem jest pop (także 29 proc. wskazań).

 Trzecie miejsce na podium ulubionej muzyki wśród obu płci zajął rock (33 proc. wskazań). Tuż za nim uplasowało się disco-polo – tylko 1 o procent mniej wszystkich wskazań niż rock.

 Gust muzyczny nastolatków nie był związany z miejscem zamieszkania.

Disco polo słucha 36 proc. osób na wsiach i w miastach do 20 tys. mieszkańców. W miastach powyżej 20 tys. mieszkańców słucha go 28 proc. ankietowanych nastolatków.

Inaczej wygląda związek gustu muzycznego z wykształceniem rodziców. 45 proc. matek oraz 35 proc. ojców nastolatków słuchających rocka ma wyższe wykształcenie. Pod tym względem disco polo było na ostatnim miejscu. Tylko 23 proc. matek oraz 14 proc. ojców fanów tej muzyki to absolwenci wyższych uczelni.

Najpopularniejszym wykonawcą wśród nastolatków jest Paluch. Za nim uplasowała się Rihanna, a na trzecim miejscu raper Szpaku.

 Tabele i grafiki Narodowe Centrum Kultury zamieściło tutaj.

źródło: polsatnews.pl

Zobacz również: