Do sieci trafił film, na którym widać 10-latkę zmuszoną do wyjścia za mąż za swojego 22-letniego kuzyna w Iranie. Mężczyzna zapłacił rodzicom dziewczynki, by móc ją poślubić.
22-latek zapłacił za rękę 10-latki tradycyjny mahr składający się z 14 złotych monet i 50 milionów tomanów, które odpowiadają kwocie 35 tys. złotych. W mediach społecznościowych pojawił się film ze ślubu, a historię opisała irańska telewizja państwowa. Doprowadziło to do oburzenia społeczeństwa.

Lokalne władze ogłosiły, że małżeństwo zostało unieważnione. Prokurator prowincji przekazał, że wszczęto postępowanie przeciwko panu młodemu, rodzicom 10-latki i duchownemu, który prowadził ceremonię. Rodzina dziewczynki przekazała jednak mediom, że postara się, by małżeństwo zostało ponownie zawarte.

W Iranie  dziewczęta mogą wyjść za mąż w wieku 13 lat za zgodą rodziców. By poślubić młodszą dziewczynkę, należy uzyskać zgodę sądu. Według Amnesty International, około 17 proc. dziewcząt w Iranie zawiera związek małżeński przed ukończeniem 18. roku życia.

– Zwykle oczekuje się, że dziewczynki będą mieszkać ze swoimi mężami. Prawo irańskie uprawnia mężczyzn do prowadzenia zachowań seksualnych z żoną, bez względu na jej wiek, nawet bez jej zgody. Mówiąc wprost, mężczyźni mogą gwałcić swoje żony – powiedział The Sun rzecznik Amnesty International, Mansoureh Mills.

źródło:o2.pl

Zobacz również: