Dokument, który został wyemitowany 3 października, opowiada o tajnym handlu seksem w Iraku, gdzie imamowie wykorzystują dzieci i młode dziewczyny. Tysiące muzułmanów podpisało się pod apelem, aby usunąć ten  dokument, który ich zdaniem jest „lekceważący” dla islamu i jego zwolenników.
W dokumencie „Undercover With The Clerics – Iraq’s Secret Sex Trade” muzułmańscy duchowni są filmowani, podczas handlu seksem z dziećmi, tak zwanymi „małżeństwami przyjemnymi”, podczas których mężczyźni, którym zgodnie z islamem nie wolno uprawiać seksu pozamałżeńskiego, mogą zapłacić rodzinie w formie posagu za tymczasową kobietę.Najmłodsza dziewczyna wymieniona w filmie ma zaledwie dziewięć lat.
W Iraku zabrania się stręczycielstwa, ale ośmiu z dziesięciu szyickich imamów, z którymi się kontaktuje podstawiona osoba, jest gotowych skorzystać z usług stręczyciela.
W Karbali, najważniejszym mieście religijnym w Iraku, reporter spotyka imama, który twierdzi, że małżeństwo z dzieckiem w celach rozrywkowych jest „halal”.

– Dziewięć lat to żaden problem. Od ciebie zależy, jak tego chcesz i z kim chcesz, zależy od ciebie. Dozwolone jest to od tyłu. Rób, co chcesz – mówi imam.

Seks analny jest  dozwolony, ponieważ zapobiega utracie dziewictwa przez dziewczęta.
Rzecznik BBC twierdzi, że dokument nie zostanie usunięty i dodaje, że dokument powstawał przez jedenaście miesięcy i  spełnia wytyczne redakcyjne i normy etyczne firmy.

eps

Zobacz również: