Rząd Rosji nie poparł projektu ustawy o pochowaniu wodza rewolucji Władimira Lenina – poinformowała agencja RIA Nowosti.

Wcześniej grupa deputowanych wniosła do rozpatrzenia przez Dumę Państwową projekt ustawy o pochowaniu zwłok Lenina.

Projekt ma stworzyć „pole prawne” dla późniejszego pochowania nie tylko Lenina, ale i innych działaczy historycznych. Ta inicjatywa ustawodawcza pojawiła się w związku z badaniami Lewada–Centrum, zgodnie z którym większość Rosjan uważa, że ciało Lenina powinno zostać pogrzebane w ziemi.

„Rząd Federacji Rosyjskiej nie poparł projektu ustawy” – głosi pismo, podpisane przez Siergieja Prichodźko – wiceprzewodniczącego rządu Federacji Rosyjskiej, kierownika aparatu rządu Rosji.

W podsumowaniu zauważa się, że inicjatywa wymaga dodatkowych wydatków z budżetu, natomiast w projekcie ustawy nie podano źródeł ich finansowania.

„Prawo federalne ustala podstawy organizacji pogrzebów w Federacji Rosyjskiej jako samodzielnej działalności. Kwestia ponownego pogrzebania konkretnego zmarłego (…) nie zawiera prawnych regulacji, nosi charakter indywidualno-prawny i nie może być reglamentowana we wskazany sposób” –czytamy w uzasadnieniu decyzji rządu Rosji.

NS

 

Zobacz również: