Rozbudowujemy sieć muzeów w Polsce. To mniej więcej obejmuje 15 instytucji, które są budowane albo już zbudowane albo są w fazie projektów – mówił w piątek na konferencji prasowej podsumowującej dwa lata pracy MKiDN wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Wśród obszarów działań resortu minister wymienił decyzję o współprowadzeniu samorządowych instytucji kultury. „Wiele z nich ma problemy ze swoim funkcjonowaniem, problemy głównie bytowe, które uniemożliwiają im rozwój artystyczny, podnoszenie jakości oferty artystycznej, a także zapewnienie lepszych warunków pracy dla pracowników, artystów, obsługi techniczno-administracyjnej” – mówił.

Tu zrealizowano, jak podał, już sześć takich współprowadzeń. „To Teatr Polski w Warszawie, Filharmonia w Szczecinie, Filharmonia w Rzeszowie, dwa państwowe zespoły pieśni i tańca – Mazowsze i Śląsk, wreszcie Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Cztery następne instytucje kultury są przygotowywane do współprowadzenia, to kwestia rozmów z samorządem (…) to Teatr Muzyczny w Łodzi, Filharmonia Łomżyńska, Filharmonia Łódzka, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia +Amadeus+” – powiedział.

Następnym naszym obszarem przez dwa lata – jak mówił minister – jest rozbudowa sieci muzeów w Polsce. „To mniej więcej obejmuje 15 instytucji, które albo są budowane albo już zbudowane, przekształcane, albo są w fazie projektów (…) To Muzeum Historii Polski, nasz priorytetowy projekt, bardzo trudny, bo wymagał przekształcenia projektu przeznaczonego dla innego budynku (…)5 października ogłoszony został międzynarodowy przetarg na budowę tego muzeum w Cytadeli Warszawskiej. To jest także budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, w tej chwili budowa jest w toku. Otwarcie muzeum gotowego to jesień 2018 r.

Następna inwestycja realizowana to Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, otwarcie w listopadzie 2018 r. Budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, planowane otwarcie listopada 2018 r. Powołanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r., a następnie połączenie go z Muzeum II Wojny Światowej. Otwarcie Muzeum II Wojny było w marcu br., obecnie trwa korekta wystawy stałej” – poinformował.

„Muzeum Piaśnickie utworzone w grudniu 2015 r. Narodowe Muzeum Techniki utworzone 9 czerwca 2017 r., będzie otwarcie w styczniu 2018 r. Tam są z kolei kłopoty z przekształceniami własnościowymi, ale doprowadziliśmy do tego, że to muzeum jest w tej chwili prowadzone przez moje ministerstwo, Ministerstwo Nauki i miasto Warszawa.

I planujemy jeszcze wprowadzenie jako czwartego współprowadzącego Ministerstwa Rozwoju. W tej chwili toczą się ostatnie ustalenia z NOT jeszcze właścicielem ekspozycji, który jest instytucją bardzo zadłużoną. My te długi razem z miastem Warszaw w odpowiednich proporcjach, ministerstwo znacznie więcej, przejmujemy na siebie, by uporządkować sytuację i móc unowocześnić to muzeum w następnym kroku, co wymaga zainwestowania” – dodał.

Kurier PAP

Zobacz również: