Irańska piłkarka zagrała w koszulce reprezentacji Polski i czeka ją więzienie

2

Irańska piłkarka Shiva Amini złożyła wniosek o azyl w Szwajcarii, ponieważ po powrocie do Iranu musiałaby odbyć karę więzienia. Jej zbrodnia polegała na tym, ze  grała w piłkę nożną podczas wakacji w Europie bez chusty. Wystąpiła w szortach i koszulce reprezentacji Polski.

28-latka spędzała wakacje w Szwajcarii i uczestniczył w spontanicznym meczu piłki nożnej ze swoimi przyjaciółmi. Zdjęcia z meczu dotarły do ​​mediów społecznościowych i od razu zwróciły uwagę irańskich moralistów.

W rezultacie została natychmiast wydalona z irańskiej pięcioosobowej reprezentacji narodowej i zabroniono jej trenować w innych drużynach.

– Nie mogę już wracać do Iranu. Gdyż będę  aresztowana na lotnisku i uwięziona – mówi Shiva Amini.

Obecnie kobieta ukrywa się w szwajcarskim ośrodku dla uchodźców, ale tam też szukają jej władze irańskie. Odwiedzili już jej rodziców i innych krewnych w Iranie, aby poznać dokładne miejsce pobytu młodej kobiety.

Opublikowania niewinnych zdjęć piłkarskich bez islamskiego okrycia, władze irańskie  uważają  za „zagrożenie dla rewolucji irańskiej”.

– Wysoki rangą urzędnik oskarżył mnie o współpracę z opozycją i antyislamskimi ugrupowaniami – mówi Iranka.

Sytuacja pogorszyła się, gdy amerykańska stacja telewizyjna „Voice of America” ​​podniosła problem w kanale perskim.

–  Kocham moich rodziców i mój kraj. Miałem dobre życie w Iranie – Shiva Amin żałuje swojego nierozmyślnego zachowania w Szwajcarii. – Moi rodzice sądzą, że szwajcarski rząd zaproponował mi pracę jako nauczyciela sportu. Są już starzy i dlatego nie mogłem im powiedzieć całej prawdy –  dodaje Shiva Amini.

Gdy jest ładna pogoda, wówczas Shiva gra w piłkę z innymi osobami ubiegającymi się o azyl: – Nie są zbyt wysportowane, więc nie są dla mnie wyzwaniem. Ale bez piłki nożnej i sportu moje życie jest bezsensowne – wyjaśnia.

Jest szczególnie rozczarowana zachowaniem tych wszystkich, którzy do tej pory wspierali ją i jej zespół: – Dopóki wygrywałam nagrody i medale z moim zespołem, byli po mojej stronie. Teraz wszyscy odwrócili się ode mnie i nic nie robią, żeby mnie bronić.  – mówi.

Piłkarce  zarzuca się głównie grę z mężczyznami: – W końcu żyjemy w islamskim kraju, więc nie można po prostu grać w piłkę z chłopakami. Nawet z chustką na głowie.

Sportowcy, którzy  nie przestrzegają ściśle surowych praw szariatu i ubiorów, są celem represji ze strony irańskich władz. Są wykluczani z drużyn sportowych i narodowych.

was

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ