Zombie istnieją! Naukowcy odkryli, że geny pozostają aktywne po śmierci

1
Martwe ciała są w stanie powrócić do życia w dziwnym stanie, podobnym do zombie, czytamy w artykule opublikowanym w Nature Communications.
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że geny funkcjonują nawet po śmierci osoby – a w niektórych przypadkach komórki mogą próbować „zregenerować się”. Jak podaje BBC News: „Oprócz dostarczenia ważnego zbioru danych dla innych naukowców, mają również nadzieję, że można je przekształcić w narzędzie kryminalistyczne”.
Wewnątrz komórek naszego ciała życie rozgrywa się pod silnym wpływem naszych genów. Zrozumienie aktywności genów zapewnia doskonały wgląd w to, co robi pojedyncza komórka, tkanka lub narząd, w zdrowiu i chorobie.
Geny są zablokowane w DNA obecnym w naszych komórkach, a gdy są włączone, powstaje swoista kontrolna cząsteczka nazywana transkryptem RNA.
Niektóre z RNA bezpośrednio kontrolują procesy zachodzące w komórce, ale większość RNA staje się planem dla białek. To transkrypty RNA, które naukowcy często mierzą, gdy chcą wiedzieć, co dzieje się w naszych komórkach, i nazywamy to transkryptomiką analizy.
Ale uzyskanie próbek do badań nie jest rzeczą łatwą. Krew jest stosunkowo łatwa do zdobycia, ale odrąbanie ręki lub wbijanie igły w serce lub wątrobę żywej osoby nie jest prostym przedsięwzięciem.
Tak więc naukowcy polegają na stosunkowo obfitym źródle próbek – tkankach i narządach usuniętych po śmierci.
Podczas gdy badania próbek pośmiertnych mogą dostarczyć wglądu w wewnętrzne działanie ciała, nie jest jasne, czy te próbki naprawdę odzwierciedlają to, co dzieje się podczas życia.
Innym czynnikiem zakłócającym jest fakt, że próbki rzadko są pobierane natychmiast po śmierci, zamiast tego ciało jest przechowywane do czasu przeprowadzenia sekcji zwłok i wówczas może zostać pobrana próbka.
– Można się spodziewać, że wraz ze śmiercią jednostki nastąpi rozkład aktywności genów – mówi prof. Roderica Guigó, biolog z Barcelona Institute for Science and Technology. Aby sprawdzić, czy tak jest, zespół Guigó wykorzystał sekwencjonowanie RNA nowej generacji, w próbkach pobranych pośmiertnie w ciągu 24 godzin od zgonu oraz na podzbiorze próbek krwi pobranych od niektórych pacjentów przed śmiercią, Jak wyjaśniła prof. Guigó, to co odkryto było zaskakujące: – Istnieje reakcja komórek na śmierć osoby. Widzimy niektóre geny, które są aktywne, a to oznacza, że ​​ po śmierci nadal istnieje pewna aktywność na poziomie transkrypcji – powiedział.
Dokładny powód, dla którego geny pozostają aktywne, jest jednak niejasny,
Zrozumienie zmian poziomów RNA występujących po śmierci może mieć również kluczowe znaczenie w przyszłych dochodzeniach kryminalnych.
– Doszliśmy do wniosku, że istnieje sygnatura lub odcisk palca we wzorze ekspresji genów po śmierci, który może ostatecznie zostać wykorzystany w medycynie sądowej, ale nie udajemy, że mamy już metodę, którą można wykorzystać w tej dziedzinie – powiedziała prof. Guigó .
Podczas gdy dane były spójne dla różnych zwłok, a dokładne prognozy czasu od śmierci można oszacować na podstawie poziomów RNA, profesor Guigó wyjaśniła, że będzie potrzebna dodatkowa praca, zanim jej zastosowanie w kryminalistyce stanie się rzeczywistością: – To wymaga dalszych badań, dłuższych okresów pośmiertnych, nie tylko 24 godzin, wieku osoby, przyczyny śmierci – wszystkie z nich będą musiały zostać wzięte pod uwagę, jeśli mamy przekształcić to w użyteczne narzędzie.
mak

 

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda, że autor nawet nie podjał się trudu sprawdzenia, że Roderica to imię żeńskie, więc prof. powiedziałA, wyjasniłA itd…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ