Mieszkańcom szwedzkiego miasta Oskarshamn podczas joggingu będą teraz mogli towarzyszyć uzbrojeni policjanci.
Peter Karlsson, inspektor policji w Oskarshamn, powiedział, że program ma na celu złagodzenie niepewności tych, którzy pragną uprawiać jogging po zmroku. Karlsson, który wpadł na pomysł stworzenia tego programu, powiedział, że policja stworzy grupy do biegania i wszyscy ci, którzy będą  zainteresowani dołączeniem do policjantów , będą  mile widziani – donosi SVT.

– Dostosujemy tempo wyłącznie do tych, którzy do nas dołączą – deklaruje Karlsson, zauważając, że oficerowie biegają dobrze.
Karlsson powiedział, że słyszał o wielu mieszkańcach, którzy czują się niepewnie w mieście: – Ludzie nie czują się bezpiecznie, kiedy jest ciemno.

Karlsson dodaje, że funkcjonariusze będą mieli ze sobą kajdanki, a także broń, podczas biegania.

Komentarze inspektora policji odzwierciedla raport z 2016 r. który stwierdza, że ​​prawie połowa kobiet w Szwecji czuje się „bardzo niebezpiecznie” nocą w szwedzkich miastach. Według raportu przeprowadzonego przez gazetę Aftonbladet, aż 43 procent odczuwa dyskomfort w szwedzkich miastach nawet w ciągu dnia. Kwestia ta jest szczególnie  odczuwalna na  przedmieściach zamieszkałych przez imigrantów. Badanie przeprowadzone przez Szwedzką Krajową Radę ds. Zapobiegania Przestępczości potwierdziło, że około połowa mieszkańców Szwedów, zamieszkałych w takich obszarach, jest zbyt przestraszona, aby opuszczać swoje domy wieczorami.

Ponieważ gwałtowny wskaźnik przestępczości w Szwecji staje się w coraz większym problemem, proponuje się coraz więcej niekonwencjonalnych rozwiązań. W zeszłym miesiącu członkowie Partii Umiarkowanej zaproponowali nawet rozmieszczenie sił wojskowych na obszarach nieczynnych w celu udzielenia pomocy policji.

eda