Jak informuje policja, w Dniu Niepodległości w całym kraju odbyły się 63 zgromadzenia, wzięło w nich udział w sumie 120 tys. osób. Uroczystości przebiegły bezpiecznie. Według danych policji w Marszu Niepodległości wzięło udział 75 tys. osób, natomiast na marsz KOD przybyło 10 tys.
Ratusz zapowiedział, że nie poda danych dotyczących frekwencji, ponieważ jak twierdzi szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa Ewa Gawor, „nie skupiali się na liczeniu osób”.

Trasa Marszu Niepodległości przebiegała Al. Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego, następnie demonstracja zeszła na Wybrzeże Szczecińskie i przez ul. Siwca dotarła na błonia Stadionu Narodowego. Tam odbył się wiec, połączony z koncertem.

Nad bezpieczeństwem w piątek w stolicy, gdzie prócz Marszu Niepodległości odbywają się obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych oraz demonstracje Komitetu Obrony Demokracji i Koalicji Antyfaszystowskiej, czuwało ponad 7 tys. policjantów. Byli to funkcjonariusze zarówno z garnizonu stołecznego, jak i ściągnięci z innych województw.

Podczas piątkowego Marszu Niepodległości odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy . „Pragnę, aby dobre uczucia i przesłanie dzisiejszego święta towarzyszyło nam każdego dnia” – napisał prezydent.

Hasło na transparencie niesionym na czele pochodu brzmiało: „Od Sobieskiego do Dmowskiego. Wielka Polska Suwerenna”. Uczestnicy skandowali ” „Biało-czerwone to barwy niezwyciężone”, słychać było wybuchy rac i petard.

Na transparentach uczestników marszu można też było przeczytać m.in. „Być Polakiem, być katolikiem to zaszczyt i honor”. Widać baner z napisem „Śmierć wrogom Ojczyzny!”. Były także transparenty związane z kwestią aborcji m.in. „Aborcja dla Polek zalegalizowana przez Hitlera” i „Przemoc dotyczy kobiet w każdym wieku, najczęściej zabijane są kobiety przed narodzeniem”.

Na rondzie de Gaulle’a Straż Marszu Niepodległości zasłoniła czarnymi płachtami pikietę Obywateli RP. Policja nie interweniowała.

Jesteśmy nadzieją, że cywilizacja nie upadnie – mówił wiceprezes Marszu Niepodległości Witold Tumanowicz, nawiązując do hasła tegorocznej manifestacji „Polska bastionem Europy”.

Tumanowicz zabrał głos w trakcie oczekiwania, aż wszyscy uczestnicy Marszu Niepodległości zgromadzą się na błoniach stadionu PGE Narodowego, gdzie manifestacja miała się zakończyć.

Podkreślił, że organizowany co roku od kilku lat Marsz Niepodległości przypomina o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale – jak dodał – trzeba pamiętać o tym, że jest „początkiem pracy na rzecz ojczyzny”. Zaapelował, aby uczestnicy corocznych obchodów każdego dnia angażowali się w pracę organizacji katolickich, narodowych i patriotycznych. Mówił, że Polska jest zalewana falą uchodźców, na co – jak dodał – nie ma zgody.

Po jego wystąpieniu tłum zaczął wznosić okrzyki: „Polacy przeciw imigrantom”.

Przed sceną spalono niebieską flagę z logo Facebooka, co wzbudziło aplauz zgromadzonych. Tłum zaczął skandować: „Polska przeciw korporacjom !”. Tumanowicz, nawiązując do tego, że Facebook przez pewien czas blokował strony Marszu Niepodległości”, ironicznie podziękował Facebookowi, że „rozreklamował tegoroczny marsz, dzięki czemu zgromadził on większą liczbę uczestników.

źródło: PAP/ tvp.info

fot. Facebook Marsz Niepodległości

Zobacz również: