Rozstrzygnięty został konkurs na projekt plakatu upamiętniającego rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Wyniki ogłoszono w ubiegłym tygodniu – zwyciężyła praca przygotowana przez Jakuba Kaję z Trzebini. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki i jest początkiem działań MKiDN związanych z Programem Wieloletnim NIEPODLEGŁA.

Na konkurs wpłynęło 135 zgłoszeń. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych projektów przyznano, oprócz I, II i III miejsca, także trzy równorzędne wyróżnienia. Przewodniczący jury prof. Bogdan Chmielewski zwrócił uwagę na złożoność zagadnienia – niełatwą do wyrażenia na plakacie:

– Zadanie postawione przed uczestnikami tego konkursu było ogromnie trudne, bo wątki dotyczące niepodległości, wolności, wątki historyczne, wątki przeszłości, tradycji – trzeba było odnieść do wątków współczesnych, bieżących wydarzeń.  Zwycięski plakat Jakuba Kaji wyróżniał się jako jedyny tym, że wykorzystał fotografię. Ten plakat jest do oglądania, do rozmyślania, do refleksji. (…) Myślę, że wszystkie te prace z powodzeniem będą mogły być wykorzystane w przestrzeni publicznej – powiedział prof. Chmielewski.

Głos zabrali także laureaci. Zwycięzca – Jakub Kaja, podsumował swój projekt słowami:

– Ten temat rzeczywiście jest bardzo trudny. Zależało mi na tym, żeby plakat nie był zbyt prosty, bo to nie było proste 100 lat dla Polski, żeby dawał do myślenia ale nie był krzykliwy i żeby miał nutkę nostalgiczną w swojej wymowie.

Natomiast Andrzej Delikta – zdobywca III miejsca, który do konkursu zgłosił aż 8 projektów, powiedział:

 Chciałem przekazać w tych pracach taki historyczny wydźwięk, którego w takim plakacie okolicznościowym nie powinno zabraknąć. Stąd orzeł w koronie zamkniętej, w koronie, która przetrwała ledwo 8 lat w historii naszego godła. To jest element, który łączy Polaków w tej 100-letniej historii niepodległości.

Zwycięski plakat będzie towarzyszył uroczystościom rocznicowym, odbywającym się w województwie kujawsko-pomorskim. Przedsięwzięcie było początkiem działań MKiDN przygotowanych na lata 2017 – 2021, w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA. Wystawę pokonkursową, prezentującą pozostałe projekty, można oglądać w sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego co najmniej do końca roku.

Opracowanie: Kajetan Soliński

Zobacz również: