Fot. Małgorzata Kazur / NIFC

10 grudnia, o godzinie 11.00 w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli rozpoczniemy ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Małej Akademii Chopinowskiej. Na warsztatach plastycznych dzieci samodzielnie wykonają świeczki zapachowe, które mogą być pięknym wigilijnym prezentem dla najbliższych. W części muzycznej z bliska poznają skrzypce, usłyszą świąteczne melodie różnych narodów, a na zakończenie wspólnie zaśpiewają kolędę, którą Fryderyk Chopin wplótł w Scherzo h-moll op. 20. Przed Małą Akademią Chopinowską, o godzinie 10.30 tradycyjnie odbędą się Najmłodsi Melomani, czyli półgodzinne zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.

Następna okazja do spotkania pojawi się już 15 grudnia. Tego dnia zaprosimy uczniów Szkół Muzycznych I stopnia oraz Szkół Powszechnych na zajęcia zatytułowane Boże Narodzenie w muzyce klasycznej. Z zachowanych listów wiemy, że w 1825 roku Fryderyk Chopin spędził w Żelazowej Woli święta Bożego Narodzenia. Nieco później komponując Scherzo h-moll op. 20 wplótł w jego środkową część motyw znanej polskiej kolędy Lulajże Jezuniu.

Fot. Małgorzata Kazur / NIFC

W trakcie zajęć uczniowie poznają też inne dzieła posiadające bożonarodzeniowe wątki. Rozpoczniemy od Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego. Do czarownego świata dzieciństwa zabierze nas także Robert Schumann, z którym Przy kominku odtworzymy jedną ze Scen dziecięcych op. 15. Zostawimy kilka śladów na śniegu z Claudem Debussym, słuchając uważnie Preludium nr 6. Nie zapomnimy też o Nocy wigilijnej Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Szczególnym elementem wydarzeń odbywających się w muzeum w Żelazowej Woli jest możliwość doświadczania muzyki wykonywanej na żywo. Podczas Bożego Narodzenia w muzyce klasycznej będzie można zatem wsłuchać się w dźwięki fortepianu, wiolonczeli, skrzypiec, a także śpiewu operowego. W ramach świątecznego akcentu spotkanie zwieńczone zostanie wspólnym kolędowaniem. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 10:00 i realizowane są w formule bezpłatnej.