fot.aeroklubplock.pl
O tym, że mamy w Płocku lotnisko przypominamy sobie raz do roku, gdy  nadchodzi święto latawca. Przez pozostałą część roku można odnieść  wrażenie, że znika z mapy. Czy powinno tak być?
Nie będziemy przypominać historii lotniska powołanego do życia w 1928 roku. Chcemy mówić o teraźniejszości i przyszłości tego, naszym zdaniem niezwykle ważnego w Płocku miejsca. Lotnisko należy do miasta. Zarządza nim Aeroklub Ziemi Mazowieckiej. Dziś na lotnisku są komisy samochodowe, firmy, kilka hangarów i lotniskowy pas. Czasem odbędzie się jakiś koncert.
Powierzchnia zmniejsza się co kilka lat, bo miasto sprzedaje lub wydzierżawia kolejne działki. Jasno widać, że na lotnisko pomysłu nie ma. A my mamy. I bez obawy, nie mamy aspiracji żeby być lotniskiem komunikacyjnym jak ot choćby oddalony o 70 km Modlin.
Przede wszystkim chcemy żeby nasze lotnisko żyło. Żeby całym rokiem odbywał się ruch lotniczy General Aviation (małe samoloty) i szkoliły się nowe pokolenia pilotów, wróciły imprezy lotnicze, które od zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Płocka i przyciągały do naszego miasta miłośników lotnictwa z całej Polski.
– Proszę mi wierzyć na lotnisku nie brakuje wśród młodych pilotów AZM  ludzi z nową energią i inicjatywą, którzy mogliby to zorganizować. – mówi pilot Piotr Michałek, członek AZM. – Lotniczy ruch generują dziś w  kraju małe samoloty, które kursują niczym taksówki. W Płocku oprócz PKN Orlen mamy wiele firm zarabiających na współpracy z tym potentatem i to właśnie do nich przylatują konsultanci, pracownicy i szefowie. Byłoby ich więcej gdybyśmy mogli zaoferować coś więcej: nowoczesny pas, konkretne usługi związane na przykład z hangarowaniem czy obsługą maszyn.
Jak to sfinansować? Może w partnerstwie publiczno-prywatnym albo zabiegając o unijne środki. Rozmawiajmy o lotnisku. Zacznijmy o nim mówić nie tylko w kategoriach ogrodzonych hektarów pod miastem.
– Majątek należący do gminy powinien być traktowany przez samorząd jak skarb, którego wartość trzeba powiększyć na przykład przez planowe inwestycje na rozbudowę infrastruktury lotniska. Lotnisko to majątek, który trzeba dobrze wykorzystać. Na pewno nie sprzedawać po kawałku – uważa Maciej Dąbrowski, Prezes Okręgu 16 Kukiz’15.
Czekamy na pomysły i propozycje płocczan pod adresem mailowym kontakt@plockzkukizem.pl lub na Facebooku facebook.com/Kukiz15-Płock