Omikron

W ostatnich dniach sporo dzieje się wokół szczepionki AstraZeneca. Kolejne kraje tymczasowo wstrzymują szczepienia tym preparatem po tym, jak notowane są kolejne zgony. W Polsce póki co taka decyzja nie zapadła. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski przyznał, że w naszym kraju nie odnotowano żadnych przesłanek. Nie ma też powodów, dla których zawiesić by stosowanie AstraZeneki. Rząd jednak bacznie przygląda się tematowi. „W tym tygodniu w ramach Europejskiej Agencji Leków ma odbyć się posiedzenie specjalnego komitetu ryzyka, który dokona oceny.” – dodał Minister Zdrowia. Teraz już wiemy, że pojawiły się pierwsze wyniki na temat powikłań po szczepionce przeciwko koronawirusowi.

Czy to szczepionka AstraZeneca spowodowała powikłania i śmierć?

Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca wstrzymano między innymi w Holandii. Podobną decyzję podjął też premier Bułgarii, a niedługo później po dwóch zgonach w Norwegii i tam zdecydowano się zawiesić stosowanie opisywanego preparatu przeciwko koronawirusowi. Wszyscy czekali na potwierdzenie doniesień, czy rzeczywiście to szczepionka wpłynęła na takie powikłania i śmierć pacjentów. Norwegowie nie mają wątpliwości. Właśnie opublikowali raport.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Pal Andre Holme ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo przekazał dane. To informacje, które na ten moment udało się pozyskać. Cóż, trzeba przyznać, że dla wielu będą one z pewnością szokujące.

„U trzech pacjentów, z których jeden zmarł, to szczepionka AstraZeneca wywołała silną reakcję immunologiczną w postaci zakrzepów krwi. Nie ma innej możliwości.” – wyjawił ekspert, po czym przekazał jeszcze kilka szczegółów.

„Otrzymaliśmy wyniki, które potwierdzają naszą wcześniejsza hipotezę, że u pacjentów doszło do silnej reakcji układu odpornościowego, która doprowadziła do powstania specyficznych przeciwciał, powodujących wypadanie płytek krwi z układu krążenia. Następstwem tego było powstanie zakrzepów krwi.” – dodaje prof. Holme.

„To są pacjenci, u których powikłania wystąpiły od trzech do 10 dni po zaszczepieniu. (…) Nie widzimy u nich innych powodów wystąpienia tak silnej reakcji immunologicznej.” – dodaje zapytany o to, czy na 100% jest przekonany, że to właśnie szczepionka AstraZeneca była przyczyną takiej reakcji organizmów.

źródło: PAP, Interia, Gazeta

  1. Kierowcy uważajcie! Mało kto wie, ale za prosty błąd grozi 1000 zł mandatu
  2. TVP zniszczy Donalda Tuska? Wyciekły taśmy, mamy fragmenty, dziś publikacja całości (POSŁUCHAJ)
  3. Gigantyczna wpadka w „Milionerach”. Hubert Urbański naprawdę to przeczytał

Zobacz również: