koronawirus deltokron

Ledwie kilka dni temu informowaliśmy o wstrzymaniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca w Bułgarii. Taką decyzję wydał premier tego kraju po tym, jak jedna z zaszczepionych kobiet zmarła. Szczepionka wciąż budzi wiele kontrowersji. Do tego stopnia, że kolejny z europejskich krajów zdecydował się tymczasowo wstrzymać szczepienia właśnie tym preparatem. Następny publikuje szczegółowy raport na temat skutków ubocznych.

Kolejny kraj mówi „stop” szczepionce AstraZeneca

W niedzielę późnym wieczorem holenderski rząd poinformował o zawieszeniu stosowania szczepionki AstraZeneca. Taka decyzja ma obowiązywać co najmniej do 29 marca, choć niewykluczone, że zostanie przedłużona. Francja z kolei publikuje szczegółowy raport na temat skutków ubocznych po szczepieniu preparatem AstraZeneca.

Holandia podjęła taką decyzję w związku z narastającymi doniesieniami o możliwych skutkach ubocznych po szczepieniu. „Na podstawie nowych informacji Holenderski Urząd ds. Leków zalecił, jako środek zapobiegawczy i do czasu dalszego dochodzenia, wstrzymanie podawania szczepionki AstraZeneca” – czytamy w portalu Polsat News, który przyjrzał się szczegółowo całej decyzji holenderskiego rządu.

Na tym jednak nie koniec zamieszania wokół szczepionki AstraZeneca. Choć już wcześniej zawiesiła ją Bułgaria, to teraz Francja publikuje zaskakujący raport nt. skutków ubocznych po szczepieniu. Okazuje się, że odsetek osób, u których występują jakieś powikłania jest stosunkowo niewielki.

„Oficjalnie tylko 0,66 proc. pacjentów miało skutki uboczne po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 koncernu AstraZeneca.” – przekazała francuska Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Leków (ANSM).

Wygląda więc na to, że szczepionka AstraZeneca jeszcze przez długi czas – podobnie zresztą, jak preparaty innych firm – będzie budzić wiele kontrowersji. Niemniej jednak, szczepienie się wciąż jest najskuteczniejszą metodą walki z koronawirusem.

źródło: Polsat News, Interia, mat. prasowe

  1. Sutkowski jest przerażony. Czeka nas większa fala zachorowań niż w ubiegłym roku?
  2. Macierewicz ma nowe dowody? To miało zdarzyć się na 100 metrów przed uderzeniem samolotu w brzozę
  3. Przebadali blisko 200 starszych osób zaszczepionych szczepionką Pfizer. Zaskakujące wyniki

Zobacz również: