koronawirus deltokron

Wokół szczepionek przeciwko koronawirusowi narasta wiele wątpliwości. W ostatnich dniach pojawiały się w mediach informacje o przypadkach śmiertelnych po zaszczepieniu preparatem firmy AstraZeneca. Dotyczyły one osób z innymi, bardzo poważnymi schorzeniami. Tym razem naukowcy przyjrzeli się innej szczepionce przeciwko COVID-19 – tej, firmy Pfizer. Wyniki badań okazały się mocno zaskakujące.

Jak szczepionka Pfizer wpływa na starsze osoby? Już wiemy

Szczepionka Pfizer to obecnie jeden z najpopularniejszych preparatów przeciwko koronawirusowi. Jak każda inna szczepionka, wzbudza jednak wiele kontrowersji. Chodzi o potencjalne powikłania, które mogą wystąpić tuż po szczepieniu. Wszyscy jednak zastanawiają się czy jest na tyle skuteczna, jak twierdzi producent?

Produktowi firmy Pfizer przyjrzeli się bardzo dokładnie niemieccy uczeni ze Szpitala Uniwersyteckiego w Duesseldorfie. Zespół fachowców pod przewodnictwem prof. Ortwina Adamsa chciał sprawdzić, jak szczepionka Pfizer wpływa na starsze osoby. I rzeczywiście, udało ustalić się zaskakujące fakty.

„Przebadali 91 zaszczepionych osób w wieku poniżej 60 lat i 85 osób w wieku powyżej 80 lat szczepionką na koronawirusa firmy Pfizer.” – opisuje przyglądający się całej sprawie portal ABCzdrowie.

Co pokazały wyniki badań? „Szczepionka przeciw COVID-19 wytwarza słabszą odpowiedź immunologiczną u osób starszych w porównaniu z innymi grupami szczepionych. U najstarszych osób zarejestrowano zdecydowanie słabszą reakcję na szczepienie.” – donosi portal ABCzdrowie.

Wiemy dokładnie, jak wygląda odpowiedź organizmów starszych osób na szczepionkę. „Siedemnaście dni po drugiej dawce szczepionki 30 proc. seniorów nie miało przeciwciał neutralizujących wirusa.” – czytamy.

„Jednak nie znaczy to, że osoby starsze powinny spodziewać się poważnych komplikacji w przypadku zarażenia.” – podsumowuje wyniki badań prof. Ortwin Adams.

źródło: ABCzdrowie

  1. Cztery doby poszukiwań zakończone. Nie żyje 7-latka. Przed śmiercią przeszła piekło
  2. Justyna Żyła znów uderza w Piotra? Dwuznaczny wpis na jej Instagramie (ZOBACZ)
  3. Z Krzysztofem Krawczykiem nie jest dobrze. Smutne doniesienia najbliższych piosenkarza

Zobacz również: