alert RCB

W niedzielę część mieszkańców naszego kraju otrzymała na swoje telefony alerty RCB. Sprawa jest poważna. Nie jest dobrze. Niestety z dnia na dzień ma być coraz gorzej.

Alerty RCB dotyczą złej jakości powietrza

Brak wiatru, chłód i palenie w domowych piecach toksycznych substancji doprowadziło do tego, że coraz więcej miejsc w Polsce walczy ze smogiem. W tej chwili szczególnie zła jakość powietrza występuje na południu kraju. Z tgo powodu lokalnie został wydany alert RCB.

Najnowsze prognozy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) pokazują, że nie ma szans na poprawę sytuacji. W kolejnych dniach obszar z dużym zanieczyszczeniem powietrza będzie się powiększał.

W niedzielne południe z dużym smogiem musieli zmierzyć się mieszkańcy m.in. rejonu Nysy, Nakła nad Notecią, Szamotuł, Żywca oraz Nowego Targu. Niestety w kotlinach u podnóża gór stan powietrza jest zły i bardzo zły.

W powiecie żywieckim na południu województwa śląskiego zanieczyszczenie powietrza okazało się na tyle duże, że mieszkańcy otrzymali alert RCB. Ludzie zostali poproszeni o zrezygnowanie z wszelkiej aktywności na zewnątrz.

Niestety w ciągu najbliższych dni sytuacja będzie się pogarszać. Wszystko z powodu słabego wiatru, mgieł i nocnych przymrozków.

„W poniedziałek z co najwyżej średnią jakością powietrza będziemy mieli do czynienia na Śląsku i w Małopolsce. Pojawią się jednak miejsca, szczególnie w obniżeniach terenu (rejon Nowego Sącza, Nowego Targu, Bielska-Białej, Żywca i Jeleniej Góry), gdzie utworzy się gęsty smog, a stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekroczy 100-150 μg/m sześc” – donieśli dziennikarze jednego z portali.

We wtorek miejsc z mocno zanieczyszczonym powietrzem będzie jeszcze więcej. Warto zwrócić uwagę na szczególnie zagrożone smogiem rejony Polski tj. kotliny oraz doliny Śląska i Małopolski.

„Należy pamiętać, że jesteśmy dopiero na progu sezonu smogowego, więc musimy liczyć się z tym, że w kolejnych tygodniach, szczególnie wtedy, gdy nadejdą większe mrozy i stabilna aura, ten problem jeszcze niejednokrotnie powróci z dużą mocą i do całego kraju” – ostrzegli dziennikarze.

źródło: Onet

Zobacz również: