emeryci pieniądze

Od 1 stycznia 2023 roku polskich emerytów czekają kolosalne zmiany. Dotyczą one ważnego dla seniorów dokumentu tj. legitymacji emeryta-rencisty. Poznajcie szczegóły nowego rozwiązania.

Od nowego roku ma być prościej dla emerytów

Z pewnością legitymacja emeryta-rencisty to bardzo ważny dokument dla najstarszych Polaków. Dzięki niemu są oni uprawnieni do mnóstwa ulg oraz zniżek. Nadchodzące wielkimi krokami zmiany mają spowodować, że korzystanie z niej będzie zdecydowanie prostsze.

Przy okazji warto wspomnieć, iż dzięki legitymacji emeryci mogą odliczyć koszty zakupu przepisanych przez lekarza leków od podatku (powyżej 100 zł), uzyskać zniżkę na lekarstwa oraz zostać zwolnieni z części opłat podczas rehabilitacji.

To jednak nie wszystko. Emeryci i renciści mogą liczyć na zniżki i ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury, a także zniżki w teatrach, muzeach czy kinach. Poza tym, istnieje możliwość, aby skorzystać ze zwolnienia z abonamentu RTV. Przy czym w tym wypadku należy spełnić także inne warunki.

Tymczasem dziennikarze donieśli, że od 1 stycznia 2023 roku nastąpi ważna zmiana dotycząca legitymacji dla emerytów i rencistów. Dotychczas dokument był wydawany w formie plastikowej karty. Teraz emeryci będą mogli ją otrzymać w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Wszyscy zainteresowani emeryci będą mogli dodać legitymację do wirtualnego portfela w postaci dokumentu mLegitymacja. „Nie jest to jednak obowiązkowe – dotychczas wydane dokumenty zachowują ważność” – zaznaczyli dziennikarze. Zatem seniorzy, dla których nowe technologie są czarną magią, nie muszą się niczym martwić.

Nowe rozwiązanie i idące za tym udogodnienia ucieszą się zapewne zwłaszcza „nowoczesnych” seniorów. Emeryci, którzy posiadają smartfony, będą mogli korzystać bez przeszkód z aplikacji. Aczkolwiek warto podkreślić, iż z pewnością wiele osób i tak pozostanie przy tradycyjnym plastiku.

źródło: o2.pl

Zobacz również: