wybuch gazu

Niepokojący apel wystosowała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO skierowała go do krajów Unii Europejskiej. Oto czego dotyczą wytyczne ekspertów. 

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do gromadzenia leków

WHO przedstawiła wytyczne dla państw Unii Europejskiej. Wskazówki dotyczą tego, w jaki sposób przetrwać ewentualną katastrofę nuklearną. Oczywiście temat wojny jądrowej pojawił się w związku z realną groźbą użycia bomby atomowej przez Rosję.

Warto zwrócić uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia wystosowała swój apel w odpowiedzi na słowa sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Unii Europejskiej, które padły na konferencji prasowej w Tokio. Podróżujący po Azji i Pacyfiku Stefano Sannino stwierdził, że Władimir Putin „przeszedł od koncepcji operacji specjalnej do koncepcji wojny przeciwko NATO i Zachodowi”.

Kontrowersyjne oświadczenie Sannino spowodowało, iż Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła swoje wytyczne, które mają pomóc krajom Unii Europejskiej lepiej przygotować się do katastrofy nuklearnej.

Co konkretnie radzą specjaliści WHO? Otóż Światowa Organizacja Zdrowia podała listę leków, które państwa-członkowie UE powinny gromadzić na wypadek „awarii radiologicznych lub nuklearnych”.

https://twitter.com/WHO/status/1618973098862120960

To jednak nie wszystko. Przedstawiono szczegółowo opracowany plan postępowania w kwestii gromadzenia zapasów, które mogłyby „zapobiegać lub zmniejszać narażenie społeczeństwa na promieniowanie”.

Zastępca dyrektora generalnego WHO, ostrzegła, że rządy powinny jak najszybciej udostępnić metody leczenia promieniowania i narażenia na promieniowanie jądrowe. „Ważne jest, aby rządy były przygotowane do ochrony zdrowia ludności i natychmiastowej reakcji na sytuacje kryzysowe” – podkreśliła dr Maria Neira.

Co ciekawe, Światowa Organizacja Zdrowia rozważa kilka potencjalnych scenariuszy rozwoju sytuacji w Europie. WHO wzięło pod uwagę zarówno awarie radiologiczne lub nuklearne w elektrowniach jądrowych, jak i celowe użycie przez Rosję materiałów promieniotwórczych.

Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła uwagę, że tego typu sytuacje kryzysowe mogą narazić miliony ludzi na śmiertelne dawki promieniowania. Co gorsza wiele krajów nie jest na takie wydarzenia odpowiednio przygotowanych.

Czy rzeczywiście jest się czego bać? Grozi nam katastrofa nuklearna? Niestety istnieje takie ryzyko. Władimir Putin praktycznie od początku wojny w Ukrainie straszy Unię Europejską i Stany Zjednoczone użyciem broni jądrowej. Zdaniem ekspertów, jeśli Rosja zacznie tracić obszary Donbasu lub Krymu, może użyć broni atomowej lub dokonać ataku terrorystycznego na ukraińskie elektrownie jądrowe. Wówczas mielibyśmy do czynienia z poważnym kryzysem nuklearnym.

https://twitter.com/AZgeopolitics/status/1594354479637606403

źródło: Interia

Zobacz również: