emeryci

To nie jest dobra wiadomość dla polskich seniorów. Okazuje się, że niektórzy emeryci w naszym kraju stracą dodatkowe pieniądze, które otrzymywali w poprzednich latach. Wszystko z powodu przepisów, które rząd wprowadził w ubiegłym roku.

Wielu emerytów straciło prawo do ulgi rehabilitacyjnej

Ulga rehabilitacyjna należy do jednych z najpopularniejszych ulg podatkowych. Umożliwia ona odliczenie od dochodu kwoty wydanej na rehabilitacje i leki. Do tej pory korzystały z niej setki tysięcy emerytów. Niestety wielu z nich, składając zeznanie podatkowe za rok 2022, nie będzie mogło już tego zrobić.

Niewątpliwie dodatkowe pieniądze bardzo przydawały się polskim emerytom. Zwłaszcza, że uprawnionymi do skorzystania z ulgi były osoby niepełnosprawne oraz podatnicy, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne.

Szczególnie przydatna wydawała się tzw. ulga na leki. Dzięki niej osoba uprawniona mogła odliczyć od podatku wydatki ponoszone na leki czy pieluchomajtki. Dodajmy, że pod warunkiem, iż były one przepisane receptą przez lekarza specjalistę.

Niestety w 2022 r. większość polskich emerytów i rencistów nie skorzysta już z ulgi na leki. Aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że takie rozwiązanie formalnie nadal istnieje. Wszystko z powodu wprowadzenia Polskiego Ładu, który od 1 stycznia 2022 r. podwyższył kwotę wolną od podatku do 30 000 zł.

W związku z powyższym, osoby z przychodem do 30 tys. zł, w tym emeryci ze świadczeniami do 2 500 zł brutto miesięcznie nie płacą podatku dochodowego PIT. Zatem tacy seniorzy nie mogą dokonać odliczenia kosztów leków od podatku. W tym miejscu należy podkreślić, iż ulgę rehabilitacyjną można odliczyć, jeśli osoba uprawniona otrzymuje emeryturę wyższą niż 2 500 zł brutto miesięcznie.

O tym, iż zmiany w prawie dotkną wielu seniorów, świadczy fakt, iż w 2021 roku z ulgi skorzystało ponad 600 tys. osób, których dochód nie przekroczył kwoty 30 tys. Niestety teraz, w wyniku zmian związanych z Polskim Ładem, tacy emeryci nie będą mogli tego uczynić.

źródło: Super Express

Zobacz również: