Władimir Putin

To nie jest dobra informacja. Wywiad Ukrainy alarmuje, iż rosyjskie służby otrzymały nowe zadanie. Dodajmy, iż działania te wiążą się z rozpoczęciem specjalnej operacji skierowanej przeciw ukraińskim władzom.

Rosjanie próbują zdyskredytować w oczach obywateli władze Ukrainy

„Rosyjskie służby pracują nad zakrojoną na szeroką skalę specjalną operacją informacyjno-psychologiczną wymierzoną w ukraińskie przywództwo wojskowe i polityczne” – doniósł wywiad Ukrainy. Dokladnie rzecz biorąc o sprawie poinformował w mediach społecznościowych Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Przedstawiciele służb specjalnych Ukrainy uzyskali informacje, z ktorych wynika, że w ramach zaplanowanej akcji ma dojść między innymi do przecieków fałszywych historii do ukraińskich i międzynarodowych mediów.

Ukraińcy zwrócili uwagę, iż atak ma być skierowany głównie w szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Serhija Szaptałę, przewodniczącego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyla Maliuka, ministra obrony Ołeksija Reznikowa oraz szefa Kancelarii Prezydenta Andrija Jermaka.

„Celem specjalnej operacji informacyjno-psychologicznej jest zasianie niepewności co do zdolności obronnych naszego państwa wśród obywateli Ukrainy i wśród naszych międzynarodowych partnerów. Według rosyjskich służb specjalnych powinno to doprowadzić do destabilizacji politycznej wewnątrz kraju i zmniejszyć zaufanie do Ukrainy ze strony międzynarodowej koalicji antyputinowskiej” – wyjaśnił ukraiński wywiad.

Unia Europejska przedłuża sankcje wobec Rosji

28 stycznia to 339. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Wczoraj Unia Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu o sześć miesięcy (tj. do 31 lipca 2023 roku) sankcji wymierzonych w określone sektory gospodarki Rosji.

Przypomnijmy, iż aktualnie sankcje obejmują m.in. ograniczenia w handlu, finansach, technologii, towarach podwójnego zastosowania, przemyśle, transporcie i towarach luksusowych. Ponadto funkcjonuje zakaz importu lub transferu ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych drogą morską z Rosji do Unii Europejskiej, usunięcie SWIFT kilku rosyjskich banków oraz zawieszenie działalności nadawczej i licencji kilku wspieranych przez Rosjan ośrodków dezinformacji.

Powyższe sankcje nie są jedynymi działaniami podjętymi przez Unię Europejską w związku z agresją Rosji na Ukrainię. Warto wymienić chociażby: ograniczenie stosunków gospodarczych z bezprawnie anektowanym Krymem i miastem Sewastopol oraz kontrolowanymi przez najeźdźce obwodami donieckim i ługańskim; zamrożenie aktywów i ograniczenia w podróżowaniu wobec szerokiego grona osób i podmiotów popierających politykę Władimira Putina.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: