Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Polscy emeryci otrzymają niebawem pisma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja właśnie rozpoczęła ich wysyłkę. Lepiej nie przegapić przesyłki od ZUS, gdyż w kopercie znajduje się ważny dokument.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła PIT-y za 2022 rok

ZUS właśnie rozpoczął wysyłkę waznych pism do polskich seniorów. Chodzi o deklaracje podatkowe PIT za 2022 rok. Kilka milionów formularzy trafi do osób, które w minionym roku pobierały świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodajny, że dokumenty będą wysyłane do końca lutego.

Informację na ten temat przekazał rzecznik instytucji. „Kilka milionów formularzy trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Pierwsza transza, blisko 124 tys. dokumentów PIT, zostało przygotowanych do wysyłki przez Biuro Poligrafii. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego” – podał w komunikacie Paweł Żebrowski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jednocześnie rzecznik przypomniał, iż ZUS nie rozlicza emerytów i pozostały świadczeniobiorców z nadpłaty podatku. W takiej sytuacji osoby te otrzymają PIT 11A. Natomiast zwrot pieniędzy nastąpi bezpośrednio z urzędu skarbowego.

Przy okazji Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że emeryci i renciści mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku. Wówczas powinni wypełnić PIT-37 lub PIT-36. Następnie taką deklarację trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

To jednak nie wszystko. Każdy emeryt i rencista może przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Co ciekawe, jeżeli jest to ta sama organizacja, co w roku ubiegłym, nie ma potrzeby składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Natomiast jeśli senior chce wesprzeć inny podmiot, powinien złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

Zatem jak widać, lepiej nie przegapić przesyłki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zawiera ona bowiem bardzo ważny dokument, dzięki któremu niektórzy emeryci będą mogli otrzymać zwrot części uiszczonych na rzecz państwa pieniędzy.

źródło: Money

Zobacz również: