nie żyje Anna Czerwińska

Smutna wiadomość ujrzała światło dzienne. Nie żyje wybitna polska himalaistka Anna Czerwińska. Kobieta praktycznie całe swoje życie poświęciła górom. Dla wielu 73-latka stała się ikoną jeszcze za życia.

Anna Czerwińska zdobyła sześć ośmiotysięczników

Przykra informacja pojawiła się dziś na oficjalnym profilu na Facebooku Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. „Z przykrością informujemy, że zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Spoczywaj w spokoju Aniu!” – napisali przedstawiciele instytucji. Do wpisu w mediach społecznościowych dodano czarno-białe zdjęcie Anny Czerwińskiej. Dodajmy, iż wybitna himalaistka zmarła w wieku 73 lat.

Anna Czerwińska przyszła na świat 10 lipca 1949 r. w Warszawie. Kobieta z wykształcenia była doktorem nauk farmaceutycznych. Jednakże wiele lat temu porzuciła swój wyuczony zawód dla gór. W trakcie swojej kariery 73-latka zdobyła sześć ośmiotysięczników. Chodzi o: Mount Everest, Lhotse, Nanga Parbat, Czo Oju, Gaszerbrum II i Makalu.

Co ciekawe, na Mount Evereście, najwyższej górze ziemi, stanęła 21 maja 2000. Warto zaznaczyć, iż Anna Czerwińska była wtedy 13. osobą z Polski, która tego dokonała, i dopiero drugą kobietą, po Wandzie Rutkiewicz.

O swojej miłości do gór mówiła z wielką pasją. „Zdarzyło mi się zrobić tam, wbrew swoim zasadom, nocny biwak, aby wejść na szczyt. Przesiedziałam 10 godzin na lodowej półeczce. Nie było to rozsądne, ale tak strasznie mi zależało” – opowiadała kiedyś o zdobyciu w 2006 roku Makalu (8485 m). „To była moja najtrudniejsza droga w górach wysokich, a najpiękniejsza góra globu pozostała moja obsesją” – mówiła z kolei o wspinaczce nową drogą Magic Line na K2 (8611 m). Dodajmy, że Annie Czerwińskiej nie udało się wtedy zdobyć szczytu. Zabrało jej 400 m.

Legendarna himalaistka napisała wiele artykułów w prasie górskiej, a także kilkanaście książek o tej tematyce. Oprócz tego była członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu. W 2003 roku Anna Czerwińska otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego. Z kolei w 2017 roku zdobyła branżowy Super Kolos za całokształt osiągnięć.

źródło: Super Express

Zobacz również: