pogoda

Synoptycy nie mają wątpliwości, że niebawem do naszego kraju zawita pogoda, która może zaskoczyć wielu z nas. Prawdopodobnie nie każdy ucieszy się z aury, która niebawem zapanuje nad Polską. Oto szczegóły przewidywań meteorologów.

Pogoda w lutym zadowoli amatorów zimy

Eksperci od pogody alarmują, iż zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zdaniem synoptyków zimowa aura pojawi się w naszym kraju już w lutym. Dodajmy, że wówczas ma nastąpić prawdziwy atak mrozu. Musimy przygotować się na bardzo niskie temperatury. Słupki rtęci wskażą nawet minus 20 stopni Celsjusza.

Przypuszczalnie pogoda w styczniu zaskoczyła wielu Polaków. Średnie temperatury były dość wysokie, jak na ten okres w roku. Nieco chłodniej zrobiło się dopiero pod koniec obecnego miesiąca. W niektórych częściach kraju spadł nawet śnieg.

Synoptycy zapowiedzieli, iż to nie koniec zimowej pogody w Polsce. Zdaniem specjalistów zima zaatakuje już w lutym. „Według meteorologów zima w lutym jeszcze przyjdzie, a na termometrach może się pojawić -20 stopni, oczywiście tylko w nocy. W momencie, gdy dociera do nas chłodne powietrze arktyczne z północy Europy albo z kontynentalnej Rosji, zazwyczaj obejmuje ono Suwalszczyznę, bo niskie temperatury na obszarach podgórskich i górskich wynikają również z ukształtowania terenu” – przyznał w rozmowie z dziennikarzami rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Jednocześnie synoptyk zwrócił uwagę, że niskie temperatury mogą się pojawić także w centrum i na południu kraju. „Choć raczej ominą zachód Polski” – dodał specjalista IMGW.

Ekspec zabrali głos również na temat pogody w ostatnich dniach stycznia. „W niedzielę możemy spodziewać się opadów wszystkiego, choć dominować powinny opady śniegu. Na przeważającym obszarze kraju temperatura jest ujemna, więc może być ślisko. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 4 stopni Celsjusza na Podhalu, około zera w centrum, do plus 4 na Wybrzeżu. W godzinach popołudniowych i wieczorem zacznie wiać silniejszy wiatr z zachodu i południowego zachodu. Najsilniej zawieje na Wybrzeżu, gdzie w strefie brzegowej może osiągać w porywach do 65 km/h” – powiedział Michał Folwarski synoptyk IMGW-PIB.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: