Zełenski

Prezydent Ukrainy najwyraźniej mocno się zdenerwował. Wołodymyr Zełenski skrytykował decyzję podjętą przez Unię Europejską. Jego zdaniem kroki podjęte przez UE pomogą Rosji w realizacji jej zbrodniczych planów wobec Ukrainy.

Mocne słowa Zełenskiego w wieczornym wystąpieniu

Przywódca Ukrainy skrytykował decyzję Unii Europejskiej o wyznaczeniu górnego pułapu ceny rosyjskiej ropy na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Zełenski ocenił, że wprowadzony pułap jest „komfortowy dla budżetu państwa-agresora”. „Rosyjski budżet otrzyma rocznie 100 mld dol.” – podkreślił.

„Te pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na wojnę i dalsze sponsorowanie przez Rosję innych terrorystycznych reżimów i organizacji. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą destabilizację tych krajów, które teraz starają się uniknąć poważnych decyzji” – wyjaśnił Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

„Rosja już spowodowała kolosalne straty dla wszystkich krajów świata, celowo destabilizując rynek energetyczny, a świat w żaden sposób nie może się zdecydować na jej prawdziwe energetyczne rozbrojenie. To słabe stanowisko” – dodał Zełenski.

Jednocześnie prezydent Ukrainy przypomniał, że m.in. Polska i państwa bałtyckie proponowały ustalenie górnego pułapu cen rosyjskiej ropy na 30 dol.

Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego „jest tylko kwestią czasu, kiedy i tak trzeba będzie zastosować poważniejsze instrumenty”. „Szkoda, że ten czas zostanie zmarnowany” – stwierdził ukraiński przywódca.

Przypomnijmy, iż reakcja Zełenskiego jest odpowiedzią na decyzję Rady Unii Europejskiej, która przekazała w sobotę oficjalną informację o ustaleniu pułapu cenowego na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dol. za baryłkę. Zdaniem UE krok ten ma zmniejszyć skoki cen surowca i uszczuplić dochody rosyjskiego budżetu. „Na taki sam limit zgodziły się państwa G7 i Australia” – zwrócili dziennikarze.

źródło: Interia

Zobacz również: