pogoda IMGW na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia już za 19 dni. Wielu z nas zastanawia się nad tym, jaka czeka nas w tym roku. Specjaliści IMGW właśnie przedstawili prognozę na ten świąteczny czas. Niestety, raczej nie ucieszą Was zapowiedzi meteorologów.

Pesymistyczne informacje w sprawie pogody na tegoroczne Święta

Niewątpliwie wszyscy mamy nadzieję, że tegoroczne Boże Narodzenie będzie białe, z ujemnymi temperaturami i śniegiem. Niestety według specjalistów nie ma dużych szans na zimową pogodę w czasie Świąt.

IMGW właśnie przedstawiło swoją prognozę pogody na świąteczny czas. „Świąteczny tydzień zapowiada się z dodatnimi temperaturami i raczej bez śniegu, a za to z deszczem” – nie pozostawia wątpliwości rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Co prawda jeszcze nie wszystko starcone, bowiem meteorolodzy dysponują jedynie bardzo wstępnymi analizami modeli meteorologicznych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Jednak wydaje się, ze nie ma co robić sobie zbyt dużych nadzei na zimową pogodę w drugiej połowie grudnia. „ECMWF podaje prognozy na pięć tygodni do przodu. Nie prezentuje ono jednak prognoz dziennych, lecz tygodniowe” – wyjaśnił Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zgodnie z powyższym modelem meteorologicznym w tygodniu, w którym przypadają Święta Bożego Narodzenia temperatura maksymalna w dzień ma wynosić od -1 stopnia na Suwalszczyźnie i wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przez zero w centrum, a na zachodzie kraju od 2, a nawet 3 stopni na plusie. Z kolei w nocy w niektórych rejonach Polski pogoda ma być naprawdę mroźna. Słupki rtęci pokażą nawet do -6 stopni Celsjusza, w centrum do -3, na zachodzie do -1, a na Wybrzeżu do około zera stopni.

Model ECMWF pokazuje też, że w trakcie Świąt Bożego Narodzenia nie mamy się co spodziewać śnieżnej pogody. „Niestety nie wiadomo, kiedy ma padać, czy na początku tygodnia, czy później. Nie wiadomo również, czy będzie to w nocy, czy w dzień, bo jeżeli w nocy, to może być to śnieg, a jeżeli w dzień to deszcz” – zaznaczył Walijewski. „Trzeba zdać sobie sprawę, że nawet, jeżeli w nocy spadnie śnieg, to i tak w dzień się nie utrzyma” – rozwiał wątpliwości rzecznik IMGW.

źródło: Super Express

Zobacz również: