kierowcy zmiany przepisów

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski ogłosił, że w Polsce od 20 marca do 9 kwietnia wprowadzone zostaną ponownie obostrzenia. To dobra okazja, aby przypomnieć wszystkim kierowcom o zasadach, które należy zachować w trakcie pandemii w samochodzie. Mało kto o nich pamięta. Konsekwencje mogą być opłakane. Jak inaczej określić nawet 1000 złotowe mandaty? Mogę one zostać nałożone na kierowców, nie przestrzegających aktualnie obowiązujących rozporządzeń? No właśnie. Sprawa jest poważna.

Brak maseczki w samochodzie? Konsekwencje mogą być poważne

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia w całym kraju obowiązkowe jest zasłanianie nosa i twarzy za pomocą maseczek. Z użytku zostały wyłączone przyłbice, chusty oraz inne zakrycia tych części ciała. „Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji. Nie chronią przed wirusem.” – informuje Ministerstwo Zdrowia. To wiąże się także z pewnymi zasadami, których muszą przestrzegać wszyscy kierowcy i to bez znaczenia, czy jedziesz sam czy podróżujesz z pasażerami z bliskiej rodziny, dalszej czy zupełnie obcymi. Przepisy są równe dla wszystkich. Sprawdź, o co dokładnie chodzi.

„Jadąc własnym autem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem nie trzeba zasłaniać ust i nosa, ale w przypadku kontroli drogowej już TAK – wtedy maseczka jest obowiązkowa. Oczywiście przy legitymowaniu dla ustalenia tożsamości funkcjonariusz może żądać odkrycia twarzy.” – przypomina portal Interia.pl.

Ponadto maseczka będzie nam konieczna podczas wizyty na stacji paliw, w serwisie ogumienia w celu uzupełnienia ciśnienia w kołach. Przyda się także w nagłych sytuacjach, jak potrzeba skorzystania z przydrożnych toalet czy pomocy drogowej. Nie zapominajmy o tym.

Konsekwencje braku maseczki na przykład podczas kontroli policyjnej mogą być naprawdę opłakane. „Obecnie art. 116a kodeksu wykroczeń mówi, że dla osób nieprzestrzegających nakazów, zakazów i ograniczeń grozi mandat do 1000 zł.” – przyznał rzecznik Komendy Głównej Policji. Przepis ten dotyczy także kierowców, którzy choć w trakcie jazdy nie muszą już zasłaniać nosa i twarzy, to w razie kontroli taka konieczność już zachodzi.

źródło: Interia.pl, Dziennik.pl

  1. TVP zniszczy Donalda Tuska? Wyciekły taśmy, mamy fragmenty, dziś publikacja całości (POSŁUCHAJ)
  2. Andrzej Piaseczny ma poważne problemy ze zdrowiem. Wokalista zaapelował do swoich fanów
  3. Tragiczny błąd lekarzy. W ostatniej chwili zareagowała córka: „odchyliłam worek, tata oddychał”

Zobacz również: