Andrzej Duda
Foto: YouTube

Zaskakująca wiadomość trafiła do wielu Polaków. Chodzi o rzekome 300 złotych, jakie Andrzej Duda ma przekazać każej osobie, która zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. Jak deklarują nadawcy, ma to być odpowiednia mobilizacja, żeby w Polsce wypracować odporność zbiorową i pokonać pandemię koronawirusa. Problem jest tylko jeden…

Czy Andrzej Duda rzeczywiście da każdemu 300 złotych?

Okazuje się, że nie, a za wiadomością, jak często przy tego typu atrakcyjnych ofertach stoją… cyberprzestępcy. Jeśli kliknąłeś już w link i podałeś dane do logowania, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i policją. Twoje konto i zgromadzone na nim środki pieniężne są w niebezpieczeństwie.

O całej sprawie w pilnym komunikacie donosi CSIRT KNF, a więc Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. „Ostrzegamy przed fałszywą stroną, na której oszuści oferują zwrot 300 zł za szczepienie.” – czytamy w wystosowanym komunikacie.

Strona do złudzenia przypomina jedną z rządowych witryn. Mieści się pod adresem: gov.pl-covid[.]pl i pod żadnym pozorem na nią nie wchodźcie, a już na pewno nie podawajcie tam żadnych danych osobowych czy danych do logowania do bankowości elektronicznej. Na stronie internetowej łatwowiernych Polaków wita komunikat „odbierz 300 zł za sczepienie od Prezydenta Andrzeja Dudy” oraz przekierowanie do fałszywej strony banku.

„Jeżeli wprowadzicie tam swoje hasło do banku, trafi ono bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystają je do kradzieży środków. Nie dajcie się nabrać!” – bije na alarm CSIRT KNF. Jak możemy wyczytać w mediach społecznościowych problem jest poważny, a działania oszustów zakrojone na szeroką skalę.

Wygląda na to, że częśc osób niestety dała już się nabrać na 300 złotych za szczepienie. Sprawców całego przestępczego procederu próbują wychwycić polskie służby. Do tego momentu musimy zachować ostrożność. Niewykluczone, że cyberprzestępcy spróbują zmylić swoimi działanami i utworzą nową stronę internetową, by w podobny sposób wyłudzać dane, a w konsekwencji kraść pieniądze. Bądźcie ostrożni.

źródło: CSIRT, Twitter, media

Zobacz również: