Zełenski

Wczoraj w nocy Wołodymyr Zełenski wygłosił orędzie do ukraińskiego narodu. Potwierdził w nim to, co wcześniej donosił Reuters oraz wiadomości, które w internecie przekazywali dowódcy pułku Azow. W Mariupolu trwa ewakuacja ukraińskich żołnierzy.

Wołodymyr Zełenski potwierdza doniesienia w sprawie Mariupola

„Dzięki działaniom wojska ukraińskiego – Sił Zbrojnych Ukrainy, wywiadu, a także zespołu negocjacyjnego, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ, mamy nadzieję, że uda nam się uratować życie naszych ludzi” – przyznał w orędziu Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. „Chcę podkreślić, że Ukraina potrzebuje żywych ukraińskich bohaterów. To jest nasza zasada” – dodał.

Chwilę później w sieci zaczęły pojawiać się pierwsze zdjęcia oraz doniesienia o tym, że najciężej ranni ukraińscy żołnierze, którzy do tej pory skrywali się w zakładach Azowstali w Mariupolu są przewożeni do Nowoazowska, kontrowolowanego przez prorosyjskich separatystów. Informację tę potwierdziła między innymi agencja Reutera. Pojawiły się pierwsze zdjęcia rosyjskich autobusów, przewożących ukraińskich wojskowych.

„Garnizon Mariupol wykonał postawione przed nim zadanie bojowe. Naczelne Dowództwo Wojskowe nakazało dowódcom jednostek stacjonujących w Azowstalu ratowanie życia personelu. Trwa akcja ratowania obrońców Ukrainy zablokowanych na terenie zakładu” – potwierdził tuż po północy Sztab Generalny Zbrojnych Sił Ukrainy.

Rozpoczęła się ewakuacja 53 ciężko rannych żołnierzy. Zabrano ich do placówki medycznej w Nowoazowsku. Kolejnych 211 obrońców ewakuowano do Ołeniwki korytarzem humanitarnym, a następnie wrócili na terytorium kontrolowane przez Ukrainę w ramach procedury wymiany.” – czytamy w komunikacie, opublikowanym przez ukraińskie wojsko.

Wygląda na to, że dojdzie do wymiany jeńców. Nie wiadomo, co z pozostałymi żołnierzami w zakładach Azowstali w Mariupolu. Według różnych doniesień, ma tam być ciągle około 900 ukraińskich żołnierzy. Komunikat ukraińskieog wojska brzmi lakonicznie. „Kontynuowane sa działania mające na celu ratowanie obrońców, którzy pozostają na terotorium Azowstalu” – czytamy.

źródło: Onet, media, Twitter

Zobacz również: