W piątek, 2 marca, zakończyły się Mistrzostwa Świata INAS w narciarstwie zjazdowym i biegowym osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas czterodniowych zawodów na zakopiańskich stokach rywalizowało sześćdziesięciu narciarzy z dziewięciu krajów: Austrii, Czech, Estonii, Francji, Japonii, Polski, Rosji, Szwecji i Turcji. Polacy wywalczyli złoto i dwa srebra. W ogólnym rankingu medalowym dominowali Rosjanie, za nimi uplasowali się Japończycy i Francuzi.

W konkurencjach biegowych Polacy trzykrotnie stanęli na podium. Broniąc zeszłorocznego tytułu mistrzów w męskiej sztafecie na 3×2,5 km stylem klasycznym Michał Krzanowski, Jerzy Krzanowski oraz Patryk Jakieła zajęli drugie miejsce, z wynikiem 25:23,9 min, pokonani przez Rosjan. W tej konkurencji na podium stanęła też ekipa z Francji. Kolejną okazją na polski medal okazał się bieg narciarski na dystansie 10 km. Nasz reprezentant – Patryk Jakieła – ukończył trasę na drugiej pozycji (z czasem 22,4 min.) za Rosjaninem, Iwanem Woliegowem, wyprzedzając jego rodaka – Aleksandra Sorokina. Upragnione złoto przyniósł Polakom ostatni dzień Mistrzostw. W biegu na dystansie 15 km techniką klasyczną zwyciężył Patryk Jakieła, wyprzedzając Estończyka Hansa Teearu oraz Rosjanina Aleksandra Czarusznikowa, z wyjątkowym czasem 44:59,8 min. Polak jako jedyny nie przekroczył 45 min. W sprincie mężczyzn złoto i brąz powędrowały do Rosji, natomiast srebro do Estonii.

W narciarstwie alpejskim mężczyzn prowadziła Japonia zajmując wszystkie stopnie podium w supergigancie. Pierwsze miejsce w każdej z konkurencji alpejskich zdobywał Yoshihide Kimura. Japonia zgarnęła również wszystkie srebrne medale brąz zostawiając dla Francji w slalomie, a Austrii w slalomie gigancie.

W konkurencjach biegowych dla kobiet Rosjanki deklasowały rywalki. Niepodzielnie panowały na podium po biegu na 5 km techniką dowolną i sprincie stylem klasycznym. Złote medale w sztafecie 3×2,5 km oraz biegu na 10 km techniką dowolną ponownie zdobyła Rosjanka – Elena Szczukina. Pozostałe medale w biegu przypadły Szwecji (srebro) i Francji (brąz).

W sztafecie mieszanej – zwyciężyła drużyna Rosyjska wyprzedzając ekipę Francji o 10,7 sekundy. Jako trzecia na metę dotarła reprezentacja Japońska.

W narciarstwie alpejskim kobiet wyróżniła się Francuska, zeszłoroczna mistrzyni, Melania De Bonna, która w slalomie z powodzeniem obroniła tytuł. Za nią uplasowała się reprezentantka Turcji, jako trzecia na podium stanęła Czeszka. Ta sama Francuska zdobyła też złote medale w slalomie gigancie i supergigancie. Pozostałymi medalami w obu konkurencjach podzieliły się Czechy i Japonia. „Debiutująca w narciarstwie zjazdowym Zofia Dzięcioł nie stanęła na podium, ale zdobyła bardzo cenne doświadczenia, których można się nauczyć tylko poprzez udział w zawodach na najwyższym, światowym poziomie” – komentuje Łukasz Głasek, trener zawodniczki i koordynator Mistrzostw Świata INAS w Zakopanem. „Takich wydarzeń w Polsce organizowanych jest bardzo mało”.

Mistrzostwa Świata INAS w narciarstwie biegowym i zjazdowym osób z niepełnosprawnością intelektualną odbyły się w Polsce po raz trzeci. Za organizację Mistrzostw odpowiadał Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, należący do światowej Federacji INAS (The International Federation for Intellectual Impairment Sport), która jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Konkurencje zjazdowe przeprowadzono na Stacji Narciarskiej Suche Ski. Konkurencje biegowe – na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego, Starosta Powiatu w Zakopanem, Burmistrz Miasta Zakopane, Polski Komitet Paraolimpijski i PZN. Patronami medialnymi byli TVP Sport, TVP3 Kraków, www.niepelnosprawni.pl, a patronem ideowym – Integracja.