Prezydent oddał osocze do banku krwi.

Jak informuje Minister Zdrowia Adam Niedzielski szczepionka na covid-19 ma pojawić się już niebawem. Co deklaruje prezydent Andrzej Duda co do jego szczepienia?

Jak zapowiada Minister Zdrowia Adam Niedzielski szczepionki na covid-19 mają pojawić się początkiem przyszłego roku. Nic nie jest jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone. Wciąż do końca nie jest pewne także czy i jak dużo będzie kosztowała taka szczepionka. Niedzielski zdementował jednak obawy sprej części Polaków, dotyczące obowiązku szczepienia.

„Plan na szczepienia jest taki, że teraz koncentrujemy się na finalizowaniu umów i dogadaniu się z producentami. Umowy podpisujemy za pośrednictwem Komisji Europejskiej, mamy podpisane umowy z trzema dostawcami. Pierwsze dostawy będą możliwe na koniec grudnia, więc optymistycznie to w styczniu i lutym będzie rozwijała się akcja szczepień” – tłumaczył Niedzielski w programie Newsroom.

ZOBACZ TEŻ: Przełom! Wiemy kiedy będzie szczepionka na koronawirusa w Polsce!

– Rządowy zespół ds. szczepień już intensywnie pracuje. Chcemy przyjąć taki model, że każdy dostanie zaproszenie do szczepienia, ale czy z niego skorzysta to już każdego indywidualna sprawa. My namawiamy wszystkich, by się szczepili. Dyskusja, co to kosztu szczepienia, jeszcze trwa. Zapadnie w kierownictwie rządu i będzie to decyzja premiera Morawieckiego. Ale robimy wszystko, aby była to albo bezpłatna szczepionka, albo jakieś symboliczne kwoty. Przede wszystkim chcemy zadbać o dostępność, zobaczymy jaką decyzję podejmie premier. Mamy zabezpieczone szczepionki dla 34 mln osób, to liczba, która odzwierciedla liczbę dorosłych Polaków – dodał Niedzielski.

Andrzej Duda zaszczepi się na covid-19?

Niedzielski powiedział, iż rozmawiał z prezydentem Dudą o szczepieniach. „Pan prezydent zadeklarował, że przeciwko coivdowi się zaszczepi, właśnie dlatego, że jest to bardziej poważna przypadłość niż grypa” – potwierdził.

W TYM TEMACIE: Wirusolog prof. Gut odkrywa prawdę o szczepionce. Nie jest tak kolorowo jak myśleliśmy?

Na tę informację Polacy zareagowali bardzo krytycznie. Wielu zarzuca rządowi, a co za tym idzie partii rządzącej i samemu prezydentowi RP brak prawdomówności. Co więcej rodzą się już pierwsze teorie spiskowe. Jako, że Prezydent już przeszedł zakażenie covid-19 ludzie zaczynają pytać, po co ma on się szczepić. W tym przypadku jesteśmy zobowiązani przypomnieć iż, fakt, że ktoś już „przechorował” koronawirusa, nie wyklucza ponownego zachorowania, czyli tzw. reinfekcji. To jednak nie koniec spekulacji, słów krytyki nie brak także co do autentyczności potencjalnie podanej szczepionki dla Prezydenta Dudy.

Zobacz również: