Maria Koterbska
fot. Andrzej Grygiel/ PAP

W wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska. Była wielką damą polskiej piosenki. Na zawsze zapamiętamy ją z takich utworów, jak „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Karuzela” czy „Augustowskie noce”.

Maria Koterbska nie żyje

Jako pierwszy o śmierci Marii Koterbskiej poinformował prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski. Tragiczne informacje potwierdziła Polska Agencja Prasowa oraz syn legendy, Roman Frankl.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski. „W imieniu wszystkich bielszczan rodzinie Pani Marii i jej najbliższym składam wyrazy współczucia. Świat dziś wiele stracił…Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt” – dodał w swoim wzruszającym wpisie.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejna tragedia z udziałem dziecka. 5-letnia dziewczynka w ciężkim stanie

Maria Koterbska największą popularność zyskała w latach 50. W swoim repertuarze miała około 1,5 tysiąca piosenek – z czego aż 400 nagranych. Jej największe przeboje: „Karuzele”, „Brzydula i Rudzielec”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Parasolki” oraz „Augustowskie noce” zapamiętamy już na zawsze. Maria Koterbska korzystała z tekstów pisanych m.in. przez Agnieszką Osiecką, Jeremiego Przyborę czy Wojciecha Młynarskiego.

Współpracowała także z kabaretem Wagabunda, z którym jeździła po Europie i Stanach Zjednoczonych. Zapamiętamy ją także z desek teatru Satyryków czy ze stałych audycji w latach 50. w Radiu Katowice. Jednym słowem, kobieta legenda.

Jej syn Roman Frankl jest kompozytorem i aktorem. W 1999 roku Maria Koterbska za swoje zasługi dla kultury i kraju została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: PAP, Facebook

ZOBACZ TAKŻE: Tyle zarabia policja w Polsce. Zobacz zarobki policjantów

Zobacz również: