Kiedy studenci będą mogli wrócić na uczelnię? W końcu ktoś zabrał głos w tej sprawie. Wydawało się, że ministerstwo nauki i edukacji zdecydowanie za mało uwagi poświęca uczelniom. Na antenie RMF wypowiedział się wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaś wciąż milczy w tej sprawie. Choć powszechnie wiadomo, iż uczelnie rządzą się swoim wewnętrznym prawem, to nie powód, aby nie dawać żadnych wskazówek. Władze każdej uczelni same decydują o tym czy zajęcia powrócą w formie tradycyjnej czy nie. Oczywiście zapalnikiem do takiej decyzji ma być również decyzja rządu.

Sprawa jest nie jasna, ponieważ studencki przez ministerstwo wydają się być traktowani mocno po łebkach. Z początku uczelnie miały się otwierać wraz ze spadkiem zachorowań, niedawno jednak krążyły informacje, iż dopiero wtedy, gdy grono wykładowcze będzie zaszczepione. Teraz jednak tak naprawdę nie wiadomo. W tej sprawie zajął stanowisko wiceminister Włodzimierz Bernacki dając nadzieję tysiącom studentów na powrót do sal wykładowych.

[irp]

Kiedy studenci powrócą na uczelnie? Włodzimierz Bernacki odpowiada

Bernacki został o to zapytany z antenie RMF FM. Wiceminister przyznał, iż chciałby, aby uczelnie wróciły do normalności, jednak wszystko zależy od sytuacji pandemicznej. Jak do tej pory nic nowego, jednak wiceminister podał również prawdopodobny termin powrotu na uczelnię. Oczywiście jeśli będą do sprzyjające warunki.

Polityk zaznaczył przy okazji, iż jest wiele uczelni, które część zajęć prowadzą w formie tradycyjnej. Są to zajęcia praktyczne, które wymagają bezpośredniego kontaktu, zwłaszcza na uczelniach medycznych.

Włodzimierz Bernacki odpowiedział, iż prawdopodobnie studenci będą mogli powrócić na uniwersytety na przełomie maja i czerwca. Czyli wtedy, gdy rozpoczyna się sesja letnia.

Na koniec dodał również, iż na polskich uczelniach również jest gro studentów zagranicznych. Ich otwarcie wiązałoby się również z otwarciem granic, a jak wiadomo teraz się na to nie zapowiada.

źródło: mat. prasowe, RMF FM, wp.pl

[irp]

Zobacz również: