pieniądze

Już za dwa dni wejdzie w życie nowy program rządu. Polacy mogą liczyć na wsparcie finansowe. Oto szczegóły dotyczące najnowszego pomysłu polskich władz.

Warunki skorzystania z nowego programu mieszkaniowego są rygorystyczne

Polski rząd postanowił stworzyć przepisy, które mają pomóc Polakom w kupnie własnego mieszkania. Ogólnie rzecz biorąc państwo zagwarantuje wkład własny do kredytów mieszkaniowych dla rodzin. Natomiast jeśli w rodzinie pojawią się dzieci, pomoże rodzicom w spłacie zobowiązań. Co ciekawe, im liczniejsza rodzina, tym kwota dopłaty będzie wyższa. Oto szczegóły.

Zacznijmy od tego, iż nowy program mieszkaniowy skierowany jest do Polaków, którzy nie dysponują wkładem własnym, by kupić mieszkanie na kredyt. Państwo taki wkład chce im zagwarantować. Dodajmy, iż to maksymalnie 20% kredytu, ale nie więcej niż 100 tys. zł.

Warto zauważyć, iż chcąc skorzystać ze wsparcia państwa, trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze, kredyt może być zaciągnięty tylko w złotówkach, co najmniej na 15 lat. Po drugie, cena kupowanego mieszkania musi mieścić się w ustawowych limitach. Niestety tu może pojawić się poważny problem. Otóż znalezienie takiego lokum w największych miastach może być po prostu niewykonalne.

Poza gwarancją wkładu własnego, rząd chce także dopłacać do kredytu. Jednak aby tak się stało, w czasie jego spłaty w rodzinie musi urodzić się drugie i kolejne dziecko. Przykładowo, dopłata na drugie dziecko wyniesie 20 tys. zł, na trzecie i każde kolejne dziecko taka pomoc ma wynieść 60 tys. zł. Wsparcie będzie miało formę jednorazowej dopłaty, która automatycznie zmniejszy wysokość rat.

Na temat rozwiązań stworzonych przez rząd propozycji wypowiedzieli się eksperci. „Zaproponowany przez rząd system dopłat dla rodzin, w których rodzi się drugie lub kolejne dziecko, to kolejny element polityki prorodzinnej państwa nakierowany na to, aby pomóc rodzicom, którzy chcą mieć co najmniej dwójkę pociech. Wsparcie to jest tym większe, im więcej dzieci pojawi się w rodzinie” – powiedział Bartosz Turek z HRE Investment.

Na koniec dodajmy, iż program mieszkaniowy „Mieszkanie bez wkładu własnego” wchodzi w życie 26 maja.

źródło: Fakt

Zobacz również: