Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Niewątpliwie ta wiadomosć nie ucieszy osób, które pobierają świadczenie 500 plus. Fatalne wieści dla beneficjentów rządowego programu przekazał Instytut Emerytalny, który skupia ekspertów od systemu emerytalnego, ubezpieczeń oraz długoterminowego oszczędzania.

Specjaliści nie mają wątpliwości. Inflacja „dopadła” również 500 plus

Jak dobrze wiemy, z programu 500 plus od sześciu lat korzysta wiele polskich rodzin. Niestety, Instytut Emerytalny podał właśnie fatalną informację. Z pewnością nie ucieszy ona beneficjentów programu.

Okazuje się, że w tej chwili wartość świadczenia jest dużo mniejsza niż wtedy, gdy było ono wprowadzane. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Po pierwsze, w Polsce szaleje rekordowo wysoka inflacja. Przykładowo w kwietniu tego roku inflacja wyniosła aż 12,4% w skali roku. Po drugie, rządowy program „Rodzina 500+” wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku, czyli ponad 6 lat temu. To sporo czasu.

Instytut Emerytalny zauważył, iż aktualna wartość 500 plus nijak ma się do nazwy tego wsparcia. „Wysoka inflacja w ostatnim okresie wpływa również na wartość 500 plus. Od początku funkcjonowania tego programu wartość nabywcza świadczenia spadła poniżej 400 złotych” – przekazali eksperci instytucji w mediach społecznościowych.

Prawdopodobnie rodziny korzystające z 500 plus zgodzą się z powyższymi wyliczeniami ekspertów Instytutu. Zresztą nie trzeba być beneficjentem programu, aby wiedzieć, że aktualnie za 500 zł kupimy zdecydowanie mniej niz sześć lat temu.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż specjaliści dokładnie wyliczyli wartość nabywczą 500 złotych z 2016 roku. Kwota nie napawa optymizmem. Teraz to jedynie 395,45 zł.

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane fakty, dyskusyjnym wydaje się stwierdzenie, iż program „Rodzina 500+” jest znaczącą i realnie odczuwalną pomocą finansową ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci.

źródło: o2.pl

Zobacz również: