wojna na Ukrainie

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z obrotu popularny lek. To pokłosie zgłoszenia ze strony Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Okazuje się, że w leku Nitroxolin Forte  stwierdzono zanieczyszczenie mutagenne, które może być niebezpieczne dla osób zażywających ten medykament.

Nitroxolin Forte wycofany z obrotu

Poniżej zobaczysz najważniejsze informacje o leku wycofanym przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

  • Nitroxolin Forte (Nitroxolinum), 250 mg, kapsułki miękkie.
  • Wycofano wszystkie serie leku.
  • Podmiot odpowiedzialny: MIP Pharma Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku.

GIF podjął decyzję o wycofaniu Nitroxolin Forte na terenie całego kraju. Decyzja ma klauzulę natychmiastowej wykonalności. Wszystkim tym, którzy zdążyli zakupić lek, zaleca się jego zwrot lub utylizację.

„Mając na względzie pozyskane nowe informacje, że zanieczyszczenie 5,7-Dinitro-8-quinolinol(DNC) jest zanieczyszczeniem mutagennym i że z tego względu zawartość tego zanieczyszczenia w produkcie leczniczym powinna być niższa niż obecnie zatwierdzone limity, należy uznać, że pozostawienie w obrocie produktu leczniczego Nitroxolin forte może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.” – czytamy w uzasadnieniu do decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Nitroxolin Forte to bardzo popularny lek stosowany w leczeniu zakażeń układu moczowego, które są wywołane przez bakterie, będące wrażliwe na nitroksolinę. Wśród wskazań do stosowania znajdujemy krótkotrwałe leczenie ostrych i przewlekłych zakażeń a także nawracających zakażeń dolnych dróg moczowych. Mowa tutaj między innymi o zapaleniu pęcherza moczowego czy zapaleniu cewki moczowej. Lek stosuje się wyłącznie u osób dorosłych.

W licznych publikacjach prasowych na temat wycofania leku możemy przeczytać też, że nie ma on swojego zamiennika. Dlatego też osoby przyjmujące akurat Nitroxolin Forte powinny skontaktować się ze swoim lekarzem w celu przepisania innego środka na towarzyszącą im chorobę czy dolegliwości związane z układem moczowym.

źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowa data? Prof. Gut oznajmił wprost, kiedy koronawirus da nam spokój
  2. Ksiądz przez 13 lat wykorzystywał dzieci? Sprawę umorzono, powód rozwściecza
  3. Agata Młynarska długo to ukrywała, teraz opowiada w szczegółach. „Wyrzuciło mnie na skraj rozpaczy”

Zobacz również: