przełom w polskim Kościele

Polski Kościół czeka olbrzymia rewolucja. Już niebawem, bo od 1 stycznia 2022 roku, kobiety będą mogły zostać księżmi. Jak tłumaczy Biskup Jerzy Samiec, jest tylko jeden warunek, który musi spełnić osoba płci żeńskiej chcąca zostać duchownym.

Polski Kościół czekają poważne zmiany. Mówiono o nich od kilkunastu lat

Z pewnością dla dziesiątek tysięcy wiernych w naszym kraju nadchodzące zmiany są dość szokujące. Wydaje się, iż nie zmieni tego nawet fakt, iż na temat kapłaństwa kobiet mówiło się w polskim Kościele od kilkunastu lat.

W końcu po latach, przedstawicielki płci żeńskiej będą mogły być księżmi, a nawet biskupami. Przełomowe decyzje zapadły w trakcie Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Stosowna uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. „Zgodnie z procedurą, uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymaga uzyskania większości 2/3 głosów” – przekazała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Warto podkreślić, iż polski Kościół Ewangelicko-Augsburski zezwala na to, aby kobiety otrzymywały ordynariat do posługi prezbitera, po spełnieniu konkretnego wymagania. Mianowicie muszą one zdobyć tytuł magistra teologii ewangelickiej. „Do tej pory mieliśmy możliwość dopuszczenia do posługi diakona mężczyzn i kobiet. Natomiast do posługi prezbitera, powszechnie nazywanego księdzem, tylko mężczyzn. Natomiast decyzja synodu spowodowała, że do posługi prezbitera, czy w przyszłości biskupa, mogą być ordynowane osoby bez względu na płeć” – tłumaczy biskup Samiec.

Co ciekawe, obecnie mamy w Polsce tylko jedną uczelnię, która kształci w wyżej wspomnianym zakresie. Chodzi o Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie, a konkretnie o sekcję ewangelicką ChAT. W tej chwili studiuje tam pięć kobiet. Natomiast polski Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, jak dotąd, może się pochwalić kilkudziesięcioma absolwentkami teologii ewangelickiej.

Na koniec warto dodać, iż polski Kościół Ewangelicko-Augsburski liczy około 62 tysięcy wiernych skupionych w sześciu diecezjach. Najwięcej luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim.

Źródło: Fakt

Zobacz również: