Koronawirus

Koronawirus wciąż daje się we znaki na całym świecie, także w Polsce. Według ostatniego raportu Ministerstwa Zdrowia, w naszym kraju odnotowano 837 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To nie rekord, ale liczba wciąż niepokoi. Pojawiła się też przełomowa informacja odnośnie tego, kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa w Polsce. Przekazał ją wiceminister zdrowia. 

Wiadomo, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce zbliża się już do 77 tysięcy. Wskutek COVID-19 śmierć poniosły 253 osoby. Przed nami sezon grypowy, a to, jak apelują naukowcy może być prawdziwym testem dla polskiej służby zdrowia. Wówczas poznamy jej wydajność, kiedy szybkie rozpoznanie choroby (koronawirus czy grypa?) nie będzie takie proste. Wszyscy spoglądają jednak z nadziejami na zbliżające się tygodnie tak, aby nie powtórzył się chociażby scenariusz włoski.

Jakiś czas temu były już minister zdrowia, Łukasz Szumowski poinformował, że pandemia koronawirusa skończy się wtedy, kiedy wynaleziona zostanie szczepionka na COVID-19, a do tego czasu, w przestrzeni zamkniętej będziemy musieli zasłaniać nos i usta oraz stosować się do restrykcji, nakładanych właśnie przez Ministerstwo Zdrowia.

Teraz nieco optymizmu w serca Polaków wlał Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia w rozmowie z Polskim Radiem podał przełomową wiadomość. „Sytuacja pandemiczna powinna zostać opanowana w połowie przyszłego roku” – przekazał. Kraska przyznał i potwierdził też wcześniejsze słowa Szumowskiego, że jeżeli pojawi się szczepionka na koronawirusa, wówczas pokonamy pandemię.

„Jeśli pojawi się szczepionka, to ten łańcuch powinniśmy przerwać i tej epidemii nie będzie. Tylko szczepionka może nam to zagwarantować. Jestem przekonany, że w pierwszej połowie przyszłego roku to wszytko będzie opanowane” – mówi dla Polskiego Radia Waldemar Kraska.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia wciąż apeluje do Polaków, abyśmy zachowali czujność w związku z koronawirusem i zbliżającym się sezonem grypowym. Wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni zamkniętej, a także w otwartej – z tym, że ta druga sytuacja dotyczy stref czerwonych. Ministerstwo Zdrowia oznacza konkretne powiaty kolorem żółtym i czerwonym, mając na uwagę wzrost liczby zachorowań i w związku z tym nakłada stosowne według siebie obostrzenia. Lista aktualizowana jest niemalże na bieżąco.

źródło: PAP, Polskie Radio, mat. prasowe

Zobacz także:

Zobacz również: