Koronawirus i za długie noszenie maseczki

Koronawirus ani na moment nie zamierza odpuszczać. W ostatnim raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 600 nowych przypadkach zakażeń w skali całego kraju. Najwięcej, bo aż 111 przypadków odnotowano w Małopolsce. Tymczasem znany lekarz przestrzega przed długotrwałym noszeniem maseczki. Ta, zamiast chronić przed COVID-19, może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Zbyt długie noszenie maseczki jest groźne!

Koronawirus podzielił Polaków i to dosłownie. Część osób obawia się COVID-19, a inni, na myśl o koronawirusie wręcz pękają ze śmiechu. Twierdzą, że cała pandemia została wymyślona odgórnie, aby sterować ludźmi. Zostawmy to jednak na boku, a przyjrzyjmy się temu, co powiedział znany profesor odnośnie zbyt długiego noszenia maseczki.

Jak powszechnie wiadomo, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ścisłe restrykcje co do zasłaniania ust i nosa, szczególnie w przestrzeni zamkniętej. Jedni stosują się do tych zaleceń lepiej, inni gorzej, a pozostali wręcz w ogóle.

Zwłaszcza Ci ostatni będą zadowoleni ze słów, które wygłosił znany lekarz. Choć zalecamy, aby zapoznał się z nimi każdy. W końcu mowa tutaj o Ordynatorze Oddziału Zakaźnego Szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej. Dr Zbigniew Martyka przestrzega, że zbyt długie noszenie maseczki może mieć opłakane konsekwencje dla naszego zdrowia.

„Maseczki nie można nosić dłużej niż 15-20 minut. W momencie, kiedy jest zawilgocona staje się materiałem biologicznym skażonym, którego nie można ubrać kolejny raz” – przyznał Martyka w rozmowie z radiem RDN.

W tym miejscu warto zastanowić się, jak wielu Polaków korzysta z jednej maseczki dłużej niż kwadrans, który wskazał w swojej wypowiedzi lekarz Martyka. Wydaje się wręcz niemożliwe, aby tak często zmieniać maseczkę, czy to w pracy, czy w komunikacji miejskiej.

Czy zatem wszyscy jesteśmy zagrożeni? Ministerstwo Zdrowia nie przekazało takich wytycznych, ale po słowach Martyki na twarzach wielu Polaków zapanował swego rodzaju niepokój. „Po 15/20 minutach taka maseczka powinna być zdejmowana. Nie wolno jej ubrać powtórnie” – przestrzega ordynator.

źródło: RDN

Zobacz także:

Zobacz również: