Muzeum sztuki nowoczesnej MAC Lyon we Francji usunęło z ekspozycji nagranie algierskiego artysty Adela Abdessemeda – poinformował wczoraj portal artnet.

Dzieło pod tytułem „Wiosna” przedstawia nagranie, na którym zawieszone za nogi żywe kury są palone żywcem. Kuratorzy wystawy podkreślali, że wideo powstało z pomocą specjalnych efektów pirotechnicznych, i że w trakcie jego powstawania nie ucierpiała ani jedna kura. Ptactwo znalazło się w „bezpiecznym ogniu” na trzy sekundy. Warto zauważyć, że wcześniej w taki sam sposób artysta podpalał samego siebie.

Praca pokazywana w oddzielnym pomieszczeniu i opatrzona ostrzeżeniem przed „drastyczną treścią” wywołała skandal w sieciach społecznościowych. Obrońcy praw zwierząt oskarżali muzeum o to, że „propaguje tortury zwierząt”.

Przedstawiciele galerii zauważyli, że w wielu swoich pracach i wywiadach artysta potępia okrucieństwo wobec zwierząt, a „Wiosna” to metafora przemocy i jego negatywnych skutków.

Wcześniej pojawiła się informacja, że Adel Abdessemed utworzył rzeźbę z marmuru przedstawiającą obnażoną Angelę Merkel. Rzeźbę można zobaczyć na tej samej wystawie w MAC Lyon.

NS

Zobacz również: