W sierpniu 2017 roku na plaży we włoskim Rimini gang złożony z nastolatków oraz 21-letniego Kongijczyka zaatakował polską parę. Turystów pobito, okradziono, a kobietę grupowo zgwałcono. Sąd uznał, że bandzie przewodził Kongijczyk i skazał Guerlina Butungu na 16 lat więzienia. Obrona odwołała się od wyroku. Niebawem sprawą zajmie się sąd kasacyjny.

Sąd w Rimini wymierzył Kongijczykowi Guerlinowi Butungu karę 16 lat więzienia. Mężczyzna został skazany za napaść na polskich turystów, w tym gwałt na młodej Polce oraz inne napady i rozboje, dokonane w sierpniu 2017 roku. Przed napaścią na Polaków Butungu zgwałcił transseksualistę z Peru.

Początkowo Butungu nie przyznawał się do zgwałcenia Polki oraz skatowania jej męża. Twierdził również, że nie miał nic wspólnego z napaścią na transseksualistę. Zeznał, że tej nocy spał, a całą winę zrzucił na swoich młodszych kolegów – pochodzących z Maroka braci, którzy mieli wtedy 15 i 17 lat oraz wówczas 16-letniego Nigeryjczyka.

W nadziei na niższy wyrok przyznał się jednak do większości zarzutów, przekonywał przy tym, że to nie on był hersztem bandy. Twierdził, że tylko przytrzymywał partnera Polki, gdy ta była gwałcona.

W apelacji do Sądu Najwyższego obrona 21-latka podnosiła, że decyzja poprzednich instancji powinna zostać unieważniony. Jak informowało w styczniu 2019 roku „Corriere della Sera” dowodzono, że sąd nie wziął pod uwagę okoliczności łagodzących, przemawiających za obniżeniem kary. Sam skazany podważał zarzut zgwałcenia transseksualisty, który jak przekonywał zgodził się na seks, mówiąc – „dobra zróbmy to, po jednym na raz”.

Adwokat sprawcy uważa, że poprzednie instancje nie wzięły pod uwagę trudnej przeszłości Kongijczyka. Jako nastolatek miał zostać zmuszony do włożenia munduru i to w nim, jako żołnierz, dopuszczał się pierwszych gwałtów oraz zabójstwa. Później uciekł na pontonie do Włoch.

Teraz jak dowiedział się PAP, obrona będzie dowodzić, że „nie ma dowodów na to, iż  uczestniczył w zbiorowym gwałcie na młodej, ciężkim pobiciu jej partnera oraz w innych napaściach”. Sąd kasacyjny zajmie się sprawą Batungu 12 grudnia.

Trzej pozostali członkowie gangu, zostali skazani przez sąd dla nieletnich na kary po 9 lat i 8 miesięcy. Wyrok ten utrzymał sąd apelacyjny.

Źródło: PAP

Zobacz również: