Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali pod Sochaczewem nielegalną hurtownię papierosów. Funkcjonowała ona w ramach olbrzymiego centrum logistycznego zorganizowanego przez międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem wyrobów tytoniowych z Europy Wschodniej na teren Unii Europejskiej.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali drogę przerzutową „lewych” papierosów z Polski do Europy Zachodniej, rozbijając jednocześnie międzynarodową grupę przestępczą. W efekcie podjętych działań zabezpieczyli ponad 22,5 mln sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych za około 15,5 mln zł. Podczas akcji funkcjonariusze wkroczyli m.in. do gospodarstwa w jednej ze wsi pod Sochaczewem, gdzie przestępcy magazynowali papierosy.
Przestępcza logistyka
 Od kilku miesięcy funkcjonariusze CBŚ w Kielcach i tamtejszej Izby Administracji Skarbowej prowadzili śledztwa mające na celu rozpracowanie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i handlem papierosami. Śledczy ustalili, że grupa działała od czerwca 2017 roku na obszarze województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz na terenie Europy Zachodniej. Z zebranych informacji wynika, że członkowie grupy tygodniowo mogli wprowadzać do obiegu nawet 4 miliony sztuk papierosów, narażając tym samym Skarb Państwa na wielomilionowe straty z tytułu niepłaconych podatków.

Z informacji, do których udało nam się dotrzeć, wynika, że papierosy były produkowane poza granicami Polski, a następnie przewożone na teren powiatów radomskiego i kieleckiego. To właśnie tam przestępcy zorganizowali centrum logistyczne, w którym papierosy były rozładowywane i rozwożone do sieci nielegalnych hurtowni, skąd rozwożone były do krajów Europy Zachodniej. Przemycane zza wschodniej granicy papierosy były również rozprowadzane do mniejszych hurtowni na terenie Polski i następnie sprzedawane na lokalnych targowiskach. I właśnie jedną z takich hurtowni, zaopatrującą miejscowy rynek, a działającą w ramach rozpracowywanej grupy przestępczej, funkcjonariusze CBŚ wykryli na terenie gminy Sochaczew.
Pełna dyskrecja
 Nie możemy na ten temat udzielać żadnych informacji. Tym bardziej, że czynności prowadzone były przez Centralne Biuro Śledcze Policji – poinformował nas Paweł Rynkiewicz z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.
Jak wynika z naszych informacji, KPP w Sochaczewie nie została nawet poinformowana o planowanej akcji CBŚP. Zresztą biuro nie ma takiego obowiązku i w tym przypadku z tego skorzystano. Akcję przeprowadzono jednocześnie w kilku miejscach na terenie województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego. W jej wyniku zatrzymano 11 osób. W wykrytych hurtowniach znaleziono i zabezpieczono ponad 22,5 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy, wartych w Polsce około 15,5 mln.
Przypomnijmy, że to nie pierwsza tego typu akcja na terenie powiatu sochaczewskiego. W sierpniu 2017 roku na terenie gminy Teresin zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów. W tym minionym roku, ale w lipcu, funkcjonariusze CBŚ podczas nalotu na jedną z posesji w Wężykach zlikwidowali największą wytwórnię amfetaminy w Polsce. Nowoczesna fabryka narkotyków znajdowała się w ziemiance wielkości domku jednorodzinnego.
Jerzy Szostak
Fot.: CBŚP