Papież Franciszek ostrzegał przed niebezpieczeństwami płynącymi z fałszywych wiadomości, porównując dostarczycieli takich informacji do węża w ogrodzie Eden. Papież stwierdza: „prawda was wyzwoli”.
Opisał fałszywe wieści jako „zło” i oskarżył osoby stosujące dezinformację o stosowaniu „taktyki węża” podobnej do szatana, który, przebrany za węża, kusił Ewę, aby zjadła owoc z zakazanego drzewa.
Franciszek stwierdził to w dokumencie wydanym w środę przed światowym dniem komunikacji społecznej Kościoła katolickiego, który odbędzie się 13 maja.
Reuters informuje: „Rozprzestrzenianie fałszywych wiadomości może służyć do realizacji konkretnych celów, wpływania na decyzje polityczne i służyć interesom gospodarczym” – napisał papież, potępiając manipulacyjne korzystanie z sieci społecznościowych oraz inne formy komunikacji.”
„Fałszywa wiadomość jest chwytliwa, ponieważ przyciąga uwagę ludzi poprzez odwoływanie się do stereotypów i powszechnych uprzedzeń społecznych oraz wykorzystywanie chwilowych emocji, takich jak lęk, pogarda, gniew i frustracja” – powiedział Franciszek.
Fałszywe historie, jak powiedział Papież, rozprzestrzeniają się tak szybko, że nawet autorytatywne zaprzeczenia często nie mogły ich powstrzymać.
ude